Altın bazlı yatırım fonları rekor seviyeye ulaştı

Altın bazlı yatırım fonları rekor seviyeye ulaştı

Altın bazlı yatırım fonları geçtiğimiz ay 3 bin 510 tona ulaşarak yeni bir rekora ulaştı.

2020 yılının Ocak- Mayıs dönemindeki altın bazlı yatırım fonlarında gerçekleşen para akışı miktarına ilişkin rakamlar Dünya Altın Konseyi tarafından açıklandı.

Raporda yer alan bilgilere göre mayıs ayında altın bazlı yatırım fonları portföylerine 154 ton altın eklendi. 8,5 milyar dolar değerindeki bu para akışıyla birlikte fonlardaki altın miktarı 3 bin 510 tona ulaştı ve yeni bir rekor kırıldı.

Altın fiyatlarının da yükselmesiyle birlikte yatırım fonlarının yönetimi altındaki altının değeri 195 milyar dolara geldi. Son iki ayda bu fonların portföylerinde sadece iki işlem gününde yükseliş kaydedilmedi. 

Altının ons fiyatı mayıs ayında yüzde 2,6 arttı ve 1728 dolar seviyesine ulaştı.

Altın yükselişine devam edecek mi?

Altının fiyatındaki bu yükselişini destekleyen unsurlar koronavirüs salgınının etkileri, ABD iş gücü piyasasındaki sıkıntılar ve Çin ile ABD arasında yaşanan gerginlik oldu.

Yatırımcıların beklentisi gelecek dönemde altın fiyatlarında daha istikrarlı bir grafik izlenmesi yönünde.  Gelecek dönemde altın fiyatlarını desteklemesi beklenen en önemli faktörlerden biri ise merkez bankalarının genişleyici duruşunu koruması.

Olası bir ikinci koronavirüs dalgası da altın fiyatlarını yukarı doğru destekleyebilir. 


HABER ETİKETLERİ

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama