Altın Piyasası Nasıl İşler? Kaçta Açılır ve Ne Zaman Kapanır?

Altın Piyasası Nasıl İşler? Kaçta Açılır ve Ne Zaman Kapanır?

Altın piyasası nasıl işler? Kaçta açılır ve kapanır? Soruları en eski yatırım araçları arasında bulunan altına yatırım yapmak isteyenlerin araştırdığı konular arasında yer almaktadır. Bu sorunun yanıtını yazımızın ilerleyen kısımlarında bulabilirsiniz.

Altın Piyasası Nasıl İşler?

Günümüzde altın uzun vadede yatırım yapmak için kullanılan yatırım araçlarından bir tanesidir. Peki, altın piyasası nasıl işler ona bakalım:

Altın piyasası nasıl işler, insanların yatırım için kullandığı en temel yatırım amacı altındır. Günümüzde bile hiç değerini kaybetmemiş ve sürekli artmaya da devam etmektedir. Altın piyasası ülkemizde belirli açılış ve kapanış saatleri bulunmaktadır. Ülkemizde kapanırsa bunu Londra piyasası devam eder, ardında da ABD piyasası son olarak da Uzakdoğu piyasaları açılır. 1 gram altın tüm dünyada 24 saat dikkate alınarak fiyatı belirlenir.

Altın Piyasası Kaçta Açılır ve Kapanır?

Tüm dünyada altın fiyatlarında değişmeler olmaktadır. Bu değişimler ise altın fiyatlarının etkilenmesine neden olacaktır. 24 saat içerisin de 1 gram altın sürekli olarak fiyatı değişerek dalgalanma halindedir. Peki, altın piyasası kaçta açılır ve kapanır? Ülkemizde altın piyasaları saat 9.30’da başlar ve bu saatten 13.00’a kadar dalgalanmalar devam eder. Daha sonra 15.00’da işlemler tekrar başlar 17.15’de ise kapanır. Ülkemizde bu saatte altın piyasası kapansa dahi Londra piyasası açıktır. 

Altın Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Altın fiyatları ABD doları ve hisse senedi ile ters yönlü, enflasyon ve petrol fiyatları ile pozitif yönlü bir ilişki içerisindedir. Altın, enflasyon ve altın, petrol ilişkisinin incelenen döneme göre farklılık göstermektedir. Altın fiyatlarını etkileyen faktörler olumlu ve olumsuz olabilir. Bu faktörler şunlardır:

  • Para politikası ve Fed konuşmaları
  • Ekonomik veriler
  • Arz ve talep
  • Enflasyon
  • Para birimi hareketleri
  • Belirsizlik
  • Parasal genişleme
  • Devlet rezervleri 

Kriz Dönemlerinde Altın Piyasası 

Tüm dünyada yıllık 3000-3500 ton altın ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Bu altınların çoğunu ise Türkiye, Hindistan ve Çin gibi ülkeler talep göstermektedir. Kriz dönemlerinde altın piyasasına talepler düşmektedir. Çünkü bu dönemde altın fiyatları çok yükselir. Yatırım amaçlı talepler artacağı için bu durumda altın fiyatlarını yükseltmeye etki etmektedir. Ayrıca altına endüstriyel anlamda ihtiyaçta da altın fiyatlarını etkileyebiliyor. Kriz dönemlerinin haricinde bahar ve yaz ayları düğün mevsimi olduğu için altına ihtiyaç olmaktadır bu da altın fiyatlarında değişime neden olur.


HABER ETİKETLERİ altın piyasası açılışaltın piyasası kapanışaltın piyasası saatlerialtın piyasası işleyişi

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama