BIS: Covid-19 Sebebi ile Bankacılıkta Temkinli Olunmalı

BIS: Covid-19 Sebebi ile Bankacılıkta Temkinli Olunmalı

Uluslar arası Ödemeler Bankası yeni tip korona virüs sebebi ile bankacılık da temkinli olunması ve sınırlayıcı olunması gerekliliğini açıkladı.

Uluslar arası Ödemeler Bankası yeni tip korona virüs ile mücadele kapsamında oluşan bu salgın havasının bankalar üzerinde de olumsuz sonuçlara neden olduğunu açıklayarak bankaların iyileştirme hareketlerinde genişlemeye gidileceği haberini verdi. Aynı zamanda bu genişlemelerin istikrarlı ve temkinli olması konusunda salgından sonraki dönem için uyarılarda bulundu

Dünya da önde gelen kuruluşlardan olan merkez bankalarının çatısında yer alan BIS, Mali ve Ekonomi Bölüm Başkanı ve Finansal İstikrar Enstitüsü Başkanı tarafınca yeni tip korona virüs salgını için bankalarda yapılmış olunan değişikliklere yönelik bir makale yayımlandı. Makalenin temelinde ise salgın için yapılmış olunan gevşetilme harekatının salgından sonraki dönemde finansal açıdan tehdit oluşturmaya yeteceği yer aldı.

Makalede genel olarak, yetkililerin yeni tip korona virüs salgınına yönelik almış olduğu gevşetme politikalarının salgından hemen sonra oluşturulabilecek bir finansal çıkmazın sebebi olabileceği yönünde endişelerini açıklayarak bunlara yönelik tedbirlerin alınması gerekliliğinden bahsedildi.

Yeni tip korona virüs salgını için derin bir resesyon olasılığını doğuracağı bildirilirken öte yandan ise finansal sistemin temelini korumak için ekonomik faaliyetlerin destekleneceği haberi verildi.

EKONOMİK TOPARLANMANIN ZAMANI BİLİNMİYOR

Korona virüs salgının ekonomiye verdiği zararın derinliğinin henüz belirlenemediğini açıklayan G20 tarafınca kurulmuş olunan Finansal İstikrar Kurulu, aynı zamanda ekonomik toparlanmanın da kaç zaman alacağını bilmediklerini ifadelerinde kullandı.

Finansal İstikrar Kurulu’nun yeni tip korona virüs için hazırlamış olduğu raporda, geçmişte atlatılan hastalıkların korona virüs için bir yol gösterici pozisyonda olduğunu ve salgın bu hızla devam ederken diğer taraftan ise tüm yatırımcı ve tüketici konumundaki vatandaşların güvenini kırmaya devam ediyor olduğu ifade edildi.

 


HABER ETİKETLERİ

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama