Sarı ve Beyaz Altın Farkları, Hangisi Daha Değerlidir?

Sarı ve Beyaz Altın Farkları, Hangisi Daha Değerlidir?

Sarı altın ve beyaz altın farkları nelerdir? Hangisi daha değerlidir? Hangisi tercih edilmelidir? Bu yazımızda renkli altınların farkları üzerine merak ettiklerinizi bulabilirsiniz.

Altın, tüm dünyada en önemli yatırımlar arasındadır. Özellikle ülkemizde düğünlerde, kutlamalarda hediye olarak götürülmesiyle meşhurdur. Bayanlar için alınabilecek en güzel hediyeler de altın kullanılarak yapılan ürünlerdir.

Kolye, yüzük, bilezik gibi altından yapılan birçok ürün toplumumuzda sıkça kullanılır ve göz alıcı hediyeler arasında yerini alır. Altından yapılan bu ürünler hem sarı hem de beyaz renkli olarak satılır. Peki hangi altın daha kıymetli? İşte sarı ve beyaz altın farkları…

Saf altının rengi sarıdır

Doğal olarak çıkan altının işlenmemiş rengi sarıdır. Altın madeni oldukça yumuşak ve dayanıksızdır. İşlenmesi aşamasında farklı bileşenler ile karıştırılarak sert hale getirilir. Bu işlenme aşamasında kullanılan bileşenlerin rengine göre de farklı renklere dönüşür. 

Beyaz altın daha dayanıklıdır

Daha önce belirttiğimiz üzere, altın saf halindeyken oldukça hassas ve dayanıksızdır. Altını dayanıklı hale getirmek için gümüş ve çinko gibi sert elementlerden faydalanılır. İşlenen sarı altın, bu bileşenlerden dolayı beyaz renge dönüşür ve daha dayanıklı duruma gelir. Eğer saf altın hiç işlenmeden takı olarak ürün haline getirilseydi, çok kullanışsız olurdu. Bu nedenle, beyaz altın daha sert maddeler ile karışım sonucunda elde edildiğinden daha dayanıklıdır. 

Sarı altın mı yoksa beyaz altın mı daha değerli?

Temelde sarı altın ile beyaz altın arasında değer yönünden bir fark yoktur. Aralarındaki tek fark beyaz altında kullanılan elementlerdir. Sarı altının beyaz altına dönüştürülmesi esnasında kullanılan elementler, herhangi bir değer kaybı oluşturmaz. Altının değerini bileşenin içerisindeki katkı maddesinin türü belirler. Bu ise “ayar” olarak tabir edilir. 

Sarı altın mı, beyaz altın mı tercih edilmeli?

Sarı altın ve beyaz altının değer yönünden birbirinden bir farkı olmadığını belirtmiştik. Bu iki altın türü arasındaki tek fark renktir. Eğer zevk için, yani takı olarak takmak için altın almak istiyorsanız, hangi altın türünü alacağınıza kendi göz zevkinize göre karar vermelisiniz. Yatırım açısından altın alıp bir kenara koyma düşünceniz varsa da, her ikisini de alabilirsiniz. Çünkü aralarında değer kaybı veya değer artırımı açısından herhangi bir fark yoktur. 


HABER ETİKETLERİ sarı altınbeyaz altınsarı altın beyaz altın farkısarı altın beyaz altın değer

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama