İhtiyaç kredisi nedir, başvurusu nasıl yapılır?

İhtiyaç kredisi nedir, başvurusu nasıl yapılır?

İhtiyaç kredisi 5 bin ile 50.000 arasında kişiye özel faiz oranları ile sunulan bir kredi ürünüdür. Bankaların genel politikası ile ihtiyaç kredisi teklifleri çeşitlendirilmiştir. 

İhtiyaç Kredisine Nasıl Başvurabilirim?

Eğer sigortalı bir işte çalışıyor ve internet bankacılığı kullanıyorsanız, bankalar sizlere kendi mobil uygulamaları üzerinden bildirim göndererek “Size Özel” kredi seçeneklerini haber vermektedir. Genelde size sunulan tekliflerin geçerlilik süresi bulunmaktadır. Bu bakımdan o bildirimler geldikten birkaç ay sonra size sunulan teklif geçersiz olabilmektedir.

İnternet Bankacılığı Üzerinden Kredi Başvurusu

Maaş aldığınız bankalardan kullanacağınız kredi seçenekleri çok daha fazladır. Gerekli durumlarda sizden çok daha az evrak talep ederler. 

 • İnternet bankacılığı üzerinden krediye başvurmak için o bankada bir hesabınızın ya da kredi kartınızın bulunması gerekmektedir. 
 • Eğer sigortalı bir işte çalışıyorsanız maaşınızı aldığınız bankanın mobil uygulamasını kullanarak da başvuru yapabilirsiniz.
 • Mobil bankacılık üzerinden “Krediler” ya da “Yeni Kredi Başvurusu” seçeneklerini kullanarak ön başvuru yapabilirsiniz.
 • Ön başvuru için genelde, isim, soy isim, çalışma durumu, alınan net maaş, varsa ek gelir bilgileri, ikamet adresiniz, iş yeri adresiniz, size ulaşılamazsa ulaşılacak ikinci kişinin iletişim bilgileri, oturduğunuz evin kira mı mülk mü olduğu bilgileri istenir. Bu bilgilerin birçoğu MERNİS ve SGK tarafından banka ile paylaşıldığı için sizin bazı bilgilere sadece onay vermeniz yeterli olacaktır.
 • Kişisel bilgilerden sonra ihtiyacınız olan miktarı ve ödeme seçenekleri girmeniz için ayrı bir ekran açılacaktır. Burada, başvuru yapmadan “HESAPLAMA ARAÇLARI” ile ne kadar faiz ödeyeceğinizi ve vade farkını görebilirsiniz.
 • Tutarı ve vadeyi de oluşturduktan sonra kredi başvurunuz tamamlanmış olur. Genelde internet üzerinden 30.000 ve altı başvurularda şubeye gitmenize gerek kalmayacaktır.
 • Yeni nesil bankacılıkla internetin de yardımıyla kredi başvurunuza on ile on beş dakika arasında olumlu ya da olumsuz şeklinde geri bildirim yapılır. Eğer krediniz olumlu sonuçlanmışsa kredinizi hemen kullanabilirsiniz. Eğer krediden vazgeçmiş iseniz krediyi alma zorunluluğunuz yoktur.

İhtiyaç Kredisinin Onaylanma Şartları Nelerdir?

İhtiyaç kredisinde, herkes için aynı onaylanma şartları ve faiz oranları söz konusu değildir. Krediniz notunuz ne kadar yüksekse kredinizin onaylanma şansı artar, faiz oranları daha düşük olur:

 • Kredi kartı ödemelerinizin düzenli olması
 • Kredi kullanacağınız bankada birikim hesabınızın olması
 • Uzun bir süre sigortalı bir işte çalışıyor olmak
 • BES hesabınızın olması


HABER ETİKETLERİ ihtiyaç kredisiihtiyaç kredisi başvuruihtiyaç kredisi başvurusuihtiyaç kredisine başvurmakihtiyaç kredisi şartlarıihtiyaç kredisi onaylanma

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama