İşkur Kısa Çalışma Ödeneği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İşkur Kısa Çalışma Ödeneği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kısa çalışma ödeneği, ekonomik, sektörel veya bölgesel kriz, zorlayıcı sebepler gibi nedenler ile işyerlerindeki haftalık çalışma sürelerinin üçte bir oranını geçmeyecek şekilde azaltılması veya dört haftayı geçmeyecek şekilde çalışmaya ara verilmesi durumunda çalışanlara gelir desteği sağlayan bir ödeme şeklidir. 

Ulusal ya da uluslararası bir ekonomik kriz durumunda çalışanların mağdur olmamaları amacıyla ödenen kısa çalışma ödeneği, belirli bir bölge için uygulanabileceği gibi tüm ülkeyi de kapsayabilir. İşverenin kısa çalışma ödeneği uygulayabilmesi için İŞKUR'a başvurması gerekir ve iş müfettişleri tarafından yapılan tespit sonucu uygunluk görülmesi halinde faydalanabilmesi sağlanır. İşyerinin bu ödenekten faydalanabilmesi için krizin ortaya çıkmasından önce 60 gün faaliyette olduğunu ve 3 yıl 450 gün prim ödediğini belgelemesi şart koşulur. Bu günlerde ortaya çıkan Covid 19 virüs sebebiyle yapılan başvurular bu şartlarda değerlendirilmiştir. 

Koranavirüs Nedeniyle Kısa Çalışma Ödeneği Uygulaması

Koranavirüs nedeniyle olumsuz etkilenen işyerleri kısa çalışma talep formu ve kısa çalışma uygulanacak işçilerin listesi ile şahsen veya elektronik posta adresleri aracılığı ile İŞKUR'a başvuruda bulunacaktır. Gerekli olan belgeler ile başvuran işletmelerin talebi iş müfettişleri tarafından incelenir. Gerekirse işverenden ilave bilgiler istenir. 

Uygun görülen işyerleri için dönüş yapılır ve çalışanlar kısa çalışma ödeneği almayı hak kazanır. İşverenin kısa çalışma ödeneği için yaptığı başvuru sürecinde 4857 sayılı iş kanununun 25. maddesinin 1. fıkrasının (ll) bendinde yer alan sebepler dışında işçi çıkarma yapmaması gerekir. 

Kısa Çalışma Ödeneğinin Miktarı ve Süresi

Kısa çalışma ödeneği miktarı günlük ortalama brüt kazancın %60'ı kadardır.  Hesaplanan kısa çalışma ödeneği miktarı asgari ücret brüt tutarının %150'sini geçmemelidir. Çalışanların ödemeleri her ayın beşinde PTT bank aracılığı ile ödenir. 

Kısa çalışma ödeneği süresinde çalışanların SGK pirimleri de ödenecektir. Kısa çalışma ödeneği en fazla 3 ay süre ile ödenir. İşveren bu süre zarfında henüz kısa çalışma ödeneği sonlanmadan çalışmaya başlayacaksa 6 gün öncesinde yazılı olarak bildirmek zorundadır. Çalışmaya başladığı halde bildirmeyen ya da geç bildiren işletmelerden yersiz ödemeler yasal faizi ile birlikte tahsil edilecektir. 


HABER ETİKETLERİ işkurkısa çalışma ödeneğikısa çalışma ödeneği başvurukısa çalışma ödeneği şartlarkısa çalışma ödeneği süresi

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama