İşsizlik Maaşı Hakkında Merak Edilenler

İşsizlik Maaşı Hakkında Merak Edilenler

Bu yazımızda “İşsizlik maaşı, nedir, şartları nelerdir, nasıl başvurulur ve nasıl alınır?” sorularını yanıtladık.

İşsizlik maaşı, yasada belirtilen şartları taşıyan çalışanlar için belirlenen sürede ve belirlenen miktarda yapılan ödemeye verilen isimdir. İşsiz kalan çalışanların işsizlik maaşından faydalanabilmeleri için belli şartlar vardır. Bu şartlar şöyle sıralanabilir;

Öncelikle işçinin kendi kusuru ve kendi isteği ile işsiz kalmış olmaması gerekir. İşsiz kalmadan önceki son 120 gün çalışmış olması şarttır. 

İşsizlik öncesi 3 yıl içinde en az 600 gün işsizlik sigortası ödemiş olma şartı aranır. Bunun yanı sıra işyeri ile olan hizmet akdinin feshinden sonra en geç 30 gün içerisinde şahsen ya da elektronik posta ile İŞKUR'a başvuruda bulunulması gerekmektedir. Bu şartları taşıyan ve işsiz kalan kişiler gerekli belgeler ile başvuru yaparak işsizlik maaşı almayı hak ederler.

İşsizlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İşsizlik maaşı başvurusu işsiz kalan kişinin İŞKUR şubelerini şahsen ziyaret etmesi yoluyla ya da www.iskur.gov.tr internet adresinden yapılır. Başvuru kişinin işveren ile olan hizmet akdinin sona erdiği gün itibarı ile 30 gün içerisinde yapılması gerekir. Mücbir sebepler dışında geç kalınmışsa, geç kalınan süre toplam hak sahipliği süresinden düşülecektir. 

İşsizlik maaşı için başvuran kişinin çalışmaya hazır halde olması gerekir. Zira işsizlik maaşı için İŞKUR'a başvuruda bulunan kişiler iş kaydı yapılarak uygun bir iş bulunduğunda tekrar çalışmaya başlaması sağlanacaktır. Gerekirse mesleki kurslar ile yetiştirilerek iş bulması sağlanacaktır. Bu nedenle vekalet ile başvuru kabul edilmeyecektir. 

İşsizlik Maaşı Süresi ve Miktarı

İşsizlik maaşı, işsiz kalan kişinin öncesinde işsizlik sigortası ödediği gün sayısına göre hesaplanır. 600 gün sigortalı olarak çalışarak işsizlik sigortası pirimi ödemiş olan kişiler 180 gün işsizlik maaşı almayı hak eder. 900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası ödeyenler 240 gün maaş alabilir. 1080 gün sigortalı çalışıp işsizlik sigortası ödeyenler 300 gün işsizlik maaşı alabilirler. 

İşsizlik maaşı sigortalı olarak çalışan kişinin işsiz kalmadan önceki 4 aylık pirime esas kazançları baz alınarak hesaplanır. Günlük ortalama brüt kazancının %40'ı olarak hesap edilecektir. İşsizlik maaşı asgari ücret brüt tutarının %80'inini geçmeyecek şekilde hesaplanacaktır. İşsizlik maaşı tutarında damga vergisi hariç herhangi bir vergi ya da kesinti olmaz. 


HABER ETİKETLERİ işsizlik maaşıişsizlik maaşı 2020işsizlik maaşı nedirişsizlik maaşı başvurusuişsizlik maaşı nasıl alınır

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama