Açık provizyon nedir?  Nasıl iptal edilir?

Açık provizyon nedir? Nasıl iptal edilir?

Açık provizyon nedir? sorusuyla birçok kişinin aklı karışmaktadır. Bu terrimin ne anlama geldiği ve açık provizyon iptalinin nasıl gerçekleşebileceğiyle ilgili detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Açık provizyon konusu kredi kartı kullananların sıklıkla merak ettiği bir konudur. Açık provizyon aslında onaylanmamış alışveriş manasına gelir. Daha geniş bir şekilde açmak gerekirse kredi kartından yaptığınız alışverişin kredi kartına yansımaması durumuna açık provizyon denir. Bankanız bu alışverişi sadece onaylarsa kredi kartı limitinizden düşüş olur. Bankanız onaylayana kadar geçen süreye de açık provizyon süresi denir. 

 Özellikle bu durum sanal ortamlarda yapılan alışverişlerde karşımıza çıkar. Böyle durumlarda internet bankacılığı hesabınızı sürekli olarak kontrol etmelisiniz. İnternet bankacılığınız yoksa telefon bankacılığı ile de yardım alabilmeniz mümkündür.  POS cihazı eğer sizin banka kartınızla aynı bankaya aitse provizyon süresi 1 gündür. Bu POS cihazıyla kartınızın aynı bankaya ait olması durumu Onus işlem olarak geçer. Ancak POS cihazı, banka kartınızla farklı bir bankaya aitse bu durumda provizyon süresi 2 günü bulabilir. POS cihazıyla kartınızın farklı bankaya ait olmasına da Not Onus işlem adı verilmektedir. Nadiren de bu provizyon süresi 7 günü de bulabilir. Bunun sebebi de POS cihazlarından gün sonu işleminin yapılmaması veya slip alınmaması olabilir. 7 gün içinde işlem gerçekleşmezse açık provizyondan işlem düşer. Kartın limiti eski haline geri döner. Bu yedi gün bankalara göre değişiklik gösterebilir ancak yaygın bilgi 7 gün olduğunu göstermektedir. Yurt dışından yapılan alışverişlerde de para provizyonda bekleyebilir. Bu durum sizi uzun bir süre bekletebilir. Paranın karşı tarafa geçişini beklemek ayrı bir sorunken bu süreçte yapabileceğiniz hiçbir şeyin olmaması da can sıkıyor. Provizyon iptalinde bulunabilirsiniz ama bu süreyi kısaltmak için yapabileceğiniz bir durum yok. Ancak bazı anlaşmalı bankalar bu tarz olumsuzlukların önüne geçebiliyor. 

Açık Provizyon Nasıl İptal Edilir?

POS cihazından gün sonu alınana kadar geçen sürede açık provizyon işleminiz iptal edilebilir. Ancak diğer zamanlarda işlemler iptal edilemez, sadece iade edilebilir. Bu iptal işlemini de bankanızı arayarak veya üye işyerlerinize ulaşarak yapabilirsiniz. Zaten hazır olan bu işlemin iptali çok kısa zamanınızı alacaktır. 


HABER ETİKETLERİ açık provizyonaçık provizyonu iptal etmekaçık provizyon anlamıaçık provizyon iptali

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama