Alışveriş kredisi nedir? Nasıl alınır?

Alışveriş kredisi nedir? Nasıl alınır?

Alışveriş kredisi hem zincir mağazalarda hem de online alışverişin önemli sitelerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Özellikle elektronik, ev eşyası, teknolojik ürünler gibi yüksek fiyatlı ürünlerin daha ulaşılabilir olmasını sağlamaktadır.

Alışveriş kredisi ne anlama gelir?

Alışverişlerin fiziki mağazalardan sanal mağazalara geçtiği şu dönemde alışveriş kredisi çok rağbet gören bir kredi çeşidi haline gelmiştir. Bu süreçte dijital ortamda beğenilen ya da ihtiyaç duygulan her ürünü alışveriş kredisi ile ödemek mümkündür. Bu kredi daha çok e-ticaret sitelerinde karşılaşılan bir kredi türüdür. Nakit paranız ihtiyacınız olan ürünü satın almaya yetmediğinde bu kredi türünden faydalanabilirsiniz ya da nakit paranızı tüketmek, kullanmak istemediğinizde yine de alışveriş kredisine yönelebilirsiniz. 

Kredi kartınızın sunduğu taksit sayısı size yeterli gelmediğinde de alışveriş kredisi önemli bir tercih olarak ön plana çıkmaktadır.

Bankacılık sistemi popüler olan e-ticaret yani dijital alışveriş sisteminin dışında kalmayıp bu ilgiye ayak uydurmak için alışveriş kredisi konusunda tüketicilerine destek olmaktadır. Bu krediler 750 TL'den başlayıp 15. 000 TL' ye kadar çıkan bireysel kredilerdir. Vadesi ise 60 aya kadar sınırlandırılmıştır. Eğer talep ettiğiniz bu kredi türünde telefon alacaksanız ya da tablet alışverişinde bulunacaksanız bilmeniz gereken bir husus ise vadesi maksimum 6 aya kadar mümkündür. Ama internet alışverişini bilgisayar üzerinden yapmayı planlıyorsanız vadesi değişmek ile birlikte 12 ay olarak sabitlenmektedir. Bu kredi türünün bu kadar talep edilmesinin yanında herhangi bir ekstra ücretin verilmemesidir. Yani sigorta ücretine, tahsis ücretine ve gelir belgesine gerek duyulmadan başvurulan bir kredi çeşididir. Sonucun olumlu ya da olumsuz olması sadece kredi notuna göre onaylanıp reddedilebilir. İşlem bu kadar basit ve hızlıdır. 

Alışveriş Kredisinin Kullanım Alanları 

Alışveriş kredisine başvurduğunuzda nerelerde geçerli olduğu son derece merak konusudur. Kullanacağınız alanlar e-ticaret sektöründeki tüm ürünlerin kapsam alanı içindedir. Küçük ev aletleri olabilir, market ve mutfak alışveriş ihtiyacınız olabilir. Giyim ihtiyacınız ya da kozmetik ihtiyacınız da olabilir. Dahası tüm teknolojik aletleri kapsamaktadır. Bazı siteler alışverişi kredisi vermektedir. Bu sitelere; N11, Hepsiburada, Genpa, EpttAVM gibi tüketiciler tarafından sık sık kullanılan siteler örnek olarak verilebilir.  Liste her geçen gün daha da uzamaktadır.

Alışveriş Kredisi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? 

Elbetet ki her talebin bazı şartları mevcuttur.  Yapmayı planladığınız alışveriş için talep edilen alışveriş kredisinin bazı şartları vardır. Bunlardan ilki sistem üzerinden talep ettiğiniz kredi formunda sizden istenilen kişisel bilgilerin eksiksiz ve hatasız olarak girmenizdir. Dosya masrafı alınmadığından ekstra bir ücret ödemenize gerek yoktur. Kredi için koşullar, talimatlar tamamen başvuru sahibinin sorumluluğundadır. Başvuru talebinizin olumlu sonuçlanması için kredi notunun yüksek olmasına bakılmaktadır. Herhangi bir sigorta zorunluluğu da bulunmamaktadır. Dilediğiniz bankadan online olarak başvuruda bulunabilirsiniz. Krediniz olumlu sonuçlandığında ister şubelerden çekebilirsiniz isterseniz de ATM'lerden paranızı çekebilirsiniz ya da online olarak bırakıp kullanabilirsiniz.


HABER ETİKETLERİ alışveriş kredisialışverişalışveriş kredisi almakalışveriş kredisi çekmekalışveriş kredisi nasıl çekilir

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama