Altcoin Ne Anlama Gelir?

Altcoin Ne Anlama Gelir?

Dünya genelinde en fazla tercih edilen ve ilk kripto para birimi olan Bitcoin’in ortaya çıkmasından itibaren günümüze kadar gelen süreçte, kripto para dünyasında farklı varlıklarda ortaya çıkarak sistem daha işler hale gelmeye başlamıştır. Bunlardan biri de Altcoinler olmuştur. Daha çok yeni yatırımcıların cevap aradığı altcoin ne anlama gelir? Sorusuna cevap vererek, altcoinler hakkında bilgilendirmelerde bulunduk.

Altcoin Nedir?

Altcoin; İlk kripto para birimi olan Bitcoin’in şifrelenmiş kod dizininde bulunan Bitcoin şifrelerinin çözümlenmesinden ardından ortaya çıkan ve Bitcoin alternatifi olarak görülen yeni şifrelenmiş benzer ancak farklı bir algoritmaya sahip olan sanal para birimleridir.

Günümüzde dijital para birimlerine yatırım yapanların kullanabilecekleri, farklı altcoinler bulunmaktadır. Bu altcoinler farklı kur özelliklerine sahip olup bir kısmı dolar kuru bazında değişiklik gösterse de bir kısmı ise, dolar kuruna sabitlenmiş durumdadır.

Bitcoin biriminde çözülen şifrelerin artması ve yeni üretilen şifrelerde daha zor yapıda olması, alternatif olarak altcoinlerin doğmasına sebep olmuştur. altcoinler bu anlamdan bakıldığında iyi birer alternatif olsalar da 200’den fazla çeşidi olan altcoinlerin hepsini, exchange siteleri üzerinde bulmak mümkün olmayabilmektedir. Bunun en temel nedeni, altcoinlerin sanal para marketlerindeki işlem hacimlerinin oldukça düşük kalması ve henüz Bitcoin gibi tatmin edici bir seviyeye ulaşmamış olmalarıdır. 

Altcoinler Neden Üretilmektedir?

Altcoinlerin üretilmesi ve arz seviyesinin her geçen gün artmasının temel sebebi, zorluk aşamalarının biraz daha düşük olmasıdır. Bu yüzden zorluk derecesi az olan altcoinler hızlı üretilebildiği gibi, kullanımından da dolayısıyla daha hızlı kar edilebilmektedir.

Zorluk seviyesine ve yatırımcının kendi planına göre altcoinler üretildikten sonra, altcoin daha sonra Bitcoin’e çevrilebilmektedir.

Altcoinler Tercih Edilebilir mi?

Bitcoin biriminde yaşanan şifre zorluğu dikkate alındığında, kripto para birimlerine yatırım yapacak kişilerin altcoinleri tercih etmesi daha mantıklı gelmektedir. Altcoin tercihi yapılırken dikkat edilmesi önem arz eden en önemli husus, tercih edilecek altcoinin exchange sitelerinde sıklıkla yer buluyor olmasıdır. 

Altcoin örnekleri nelerdir?

Aşağıda, en iyi altcoinler arasında ve exchange sitelerinde de kendine yer bulan altcoin türlerinden bazıları, şunlardır.

  • Ethereum (ETH)
  • Enjin Coin (ENJ)
  • Binance Coin (BNB)
  • Monaco (MCO)
  • Basic Attention Token (BAT)
  • Siacoin (SIA)
  • Tezos (XTZ)
  • Steem (STEEM)


HABER ETİKETLERİ altcoin nediraltcoin neden üretiliraltcoinleraltcoin tanımıaltcoin örnekleri

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama