Altında makas aralığı ve yatırımcılara etkileri

Altında makas aralığı ve yatırımcılara etkileri

Altında makas aralığı ve bu aralığın yatırımcılara etkileri sıklıkla merak edilen konular arasında yer almaktadır. 

Altın veya dolar yatırımcıların sık duydukları terimlerden biri olan makas aralığı, özellikle kısa vadeli ancak büyük yatırımlar yapanların kazanç sağlamaları için oldukça önemli olan terimler arasındadır. Yeni yatırımcıların sık sorduğu altında makas aralığı nedir? Sorusunun detaylarına aşağıda yer verdik.

Altında Makas Aralığı Nedir?

Altında makas aralığı; Bankaların altın alış fiyatları ile satış fiyatları arasındaki farkı ifade etmektedir. Ancak bunu, kuyumcular ile de özdeşleştirmek mümkündür.

Kısa vadede yüklü yatırımlar yapmak isteyen yatırımcılar, makas aralığına göre hareket ederek yatırımlarından daha fazla kar edebilirler. Bunun için makas aralıklarının takibi önemlidir. Uzun vadeli yatırımlarda da önem arz eden makas aralığı, altın alıp satarken mutlaka dikkate alınmalı ve bu aralık nedeniyle doğabilecek zararların önüne geçilerek kar oranı artırılmalıdır.

Altında Makas Aralığının Yatırımcılara Etkileri Nelerdir?

Yatırımcıların günlük altın fiyatları hareketlerine göre yapacakları alım satımlarda, yatırımcının kar etmesine olanak tanıyan unsurlardan biri olsa da doğru adımlar atılmadığında zarara da yol açabilmektedir. 

Piyasalar kapalı iken oluşacak geniş makas aralığına aldanıp alım yapmak, yatırımcı için birtakım riskler doğuracaktır. Piyasalar açıldığında makas aralığının daha aza çekilmesi sonucu, bir zararın doğması söz konusu olabilmektedir. Gerek piyasalar kapalı ve gerekse açık iken, makas aralığı unsuruna dikkate edilmelidir.

Yatırım yapmadan önce doğru zamanın kollanarak alım yapılması, yatırımın zarar etmeden daha fazla kar sağlamasına yardımcı olacaktır. Bu yüzden mutlaka altın makas aralığı düşük olan bankalar tercih edilmeli, yatırım yaparken bu bankalar üzerinden yapılarak zarar riski en aza indirilerek kar oranındaki artış hedeflenmelidir. “Spread” olarak da tanımlanan bu aralık için bir hesaplama yapacak olursak 325,08 alış fiyatı ile 325,12 satış fiyatı arasındaki fark olan 0,04 kuruş makas aralığı olarak ifade edilmektedir.


HABER ETİKETLERİ altında makas aralığımakas aralığımakas aralığının yatırımcılara etkileri

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama