Altının Ons fiyatı ne demektir?

Altının Ons fiyatı ne demektir?

Altın fiyatlarını incelerken birçok kişi ons altın ve altının gram fiyatı arasındaki farkı merak etmektedir. Bu yazımızda ons ve gram altın arasındaki farkları kaleme aldık.

Ons altın ne anlama gelir?

Ons bir ağırlık birimidir. Altının dünya genelinde ve borsadaki değeri hesaplanırken kullanılır. Aynı zamanda gümüş, platin ve elmas gibi birçok değerli madenin hesaplanmasında da etkin rol oynar. Rakamsal karşılığı 31,1034 gibi bir rakama tekabül eder fakat burada en fazla bilinen Troya Ons’unu baz alıyoruz. Onun dışında da çeşitleri mevcut olmakla beraber, Avrupa’da yapılan tüm finansal hesaplamalarda verdiğimiz rakam baz alınacaktır.

Ons altın kaç gram altın eder? 

Gram altın, rakamla 1 gram altının taşıdığı değeri ifade eder. İAR(İstanbul Altın Rafinerisi) aracılığıyla 1-5-10-20-50-100 gr şeklinde üretilir ve piyasaya sunulur. Dolayısıyla Ons 31.10, ortalama 31 gram altına karşılık gelmektedir. Ülkemizdeki altın piyasası üzerinde doğrudan etkili olduğu gibi borsa ve petrol fiyatlarını da belirleyen etkenlerden biridir. Ons üzerindeki bir değişimin dünya borsasının, petrol fiyatlarının ve hatta ülkemizdeki dolar ve altın endeksinin üzerindeki etkisini görmek için birkaç saat beklemek yeterli olacaktır. Aynı zamanda diğerlerinde olacak bir değişimde onu aynı hızda etkileyecektir. Küçük çalkantılar bir domino etkisi halinde yayılacak ve ortak bir payda da buluşana değin durmayacaktır. Eğer bu piyasalardan birine yatırım yaptıysanız ve bir alış-satış işlemi gerçekleştirmek istiyorsanız, saatlik olarak endeksleri kontrol etmeli ve doğru zamanda almalı ya da satmalısınız. Banka uygulamalarından veya gazetelerin web sitelerinden anlık kontrol sağlayabilirsiniz.

Hangisi daha avantajlı? 

Öncelikle gram altın hem küçük hem de büyük yatırımlar için idealdir. İşçilik farkı yoktur. Her banka tarafından kabul görür ve hızla nakde çevrilebilir. Fakat altının gram fiyatı çoğunlukla Türkiye çapındaki hareketlenmelerden etkilenecektir. Ülke gündemini takip ediyorsanız altının gram fiyatının artacağı veya azalacağı vakitler üzerine bir tahmin yürütebilirsiniz. 

Ons altın ise uluslararası platformlarda işlem görür. Uluslararası piyasalar oldukça zorludur. Anlık büyük değişimlere maruz kaldığı için daha tehlikeli ve bilinmezdirler. Fakat kazanç olarak hangisinin daha karlı olduğu hakkında kesin bir şey söylemek imkânsız. İkisinin de iyi kazandırdığı ya da kaybettirdiği vakitler oldu ki zaten düşmesi kimi için zararken kimi için kar olabilir. Kendinize en uygun yatırımı, kendi kriterlerinizi göz önüne alarak gene kendiniz seçmelisiniz.


HABER ETİKETLERİ ons altınaltın ons fiyatı nedirons laltın ne demekons altın ne kadarons altın kaç gram1 ons altın

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama