Asgari Ücretliye Ne Kadar Kredi Çıkar?

Asgari Ücretliye Ne Kadar Kredi Çıkar?

Son yapılan zamlarla birlikte artık en düşük asgari ücret 2825 TL olarak belirlendi. Hal böyle olunca artık asgari ücretlilerin kullanabileceği maksimum kredi miktarı da artık gösterdi. Peki asgari ücretliye ne kadar kredi çıkar?

Öncelikle bilinmesi gerekir ki, asgari ücretli birinin kredi kullanabilmesi için en az33 ay önce yapılmış bir sigorta girişi olması ve hala sigortalı olarak çalışıyor olması gerekmektedir. Ayrıca kredi kullanmak isteyen kişiden belgelenebilir net gelir, düzgün bir kredi sicili, kredi notunun da kredi kullanabilecek kadar yüksek olması istenmektedir. Aylık olarak belgelenebilir olan net geliriniz kredi tutarınızı büyük oranda etkilemektedir. Bankalar, aylık net gelirin en fazla yarısı kadar taksitli olarak kişilere kredi sağlamaktadır. Örneğin asgari ücretle çalışan bir kişinin aylık olarak ödeyebileceği maksimum taksit tutarı yaklaşık 1413 TL olarak hesaplanmaktadır. Asgari ücretliye kredi verilirken bu oranlar göz önünde bulundurulmaktadır. 

Asgari ücretliye ne kadar kredi çıkar sorusunun cevabına net bir cevap verilirken maksimum taksit tutarı da göz önünde bulundurulmaktadır. Ülkemizde kredinin bölünebileceği maksimum taksit sayısı 60 olarak belirlenmiştir. Kısacası asgari ücretli bir kişiye çıkabilecek maksimum kredi, faizlerden arındırılmış olarak 80.000 TL olarak belirlenebilir. Bu durum, bankaların inisiyatifine ve kişinin Findeks notuna göre de değişkenlik göstermektedir. 

Asgari Ücretle İhtiyaç Kredisi Çekmek

Asgari ücretle ihtiyaç kredisi çekmek için yine sizden istenen şey düzgün bir kredi notuna sahip olmanız. Asgari ücretle talep edeceğiniz ihtiyaç kredileri için bölebileceğiniz en yüksek vade ise 60 ay. Ancak bankalar 12 ay, 24 ay, 36 ay ve 48 ay taksit seçenekleri de sunuyorlar. Yukarıda da bahsedildiği üzere ihtiyaç kredisinde de aylık olarak ödeyebileceğiniz maksimum taksit tutarı baz alınmaktadır. Vade oranı düştükçe haliyle kredi tutarı da düşmektedir. Ancak çoğu banka ihtiyaç kredisi konusunda müşterilerine bazı esnek şartlar tanımlayarak ihtiyaç kredisi konusunda yardımcı olmaktadır.

Asgari Ücretle Konut Kredisi Çekmek

Asgari ücretli kişilerin konut kredisi kullanması ihtiyaç kredisine göre çok daha kolaydır. Bunun nedeni aynı konut içerisinde yaşayacak kişilerin kazançlarının da aylık ödenebilecek maksimum taksit tutarına dahil edilmesidir. Bu sayede konut kredileri ihtiyaç kredilerine göre çok daha yüksek oranda verilmektedir. Ayrıca ihtiyaç kredisinden farklı olarak haneye giren toplam kazancın %70 kadarı konut kredisine dahil edilebilir. Bunun nedeni, konut kredisi kullanan kişilerin giderlerinde kira gibi bir durumun söz konusu olmamasıdır. 

Örneğin 2825 TL olan bir kişinin maksimum ödeyebileceği aylık taksit tutarı 1700 TL olarak hesaplanmaktadır. Asgari ücretle konut kredisi çekmek için bir sebep de vade süresinin 120 aya kadar uzatılabilmesidir. Kısaca, 2825 TL net asgari ücrete sahip olan bir kişi 10 yıllık (120 ay) vade ile yaklaşık 170.000 TL kredi kullanabilmektedir.

 


HABER ETİKETLERİ asgari ücret krediasgari ücretle kredi almak

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama