ATM'den Para Çekme Limitleri

ATM'den Para Çekme Limitleri

ATM'den para çekme limitleri, bankalara göre değişiklik göstermekte olsa da limitler genellikle birbirine yakın seviyededir. Enpara, Garanti, Akbank, İş Bankası, Denizbank, Burgan Bank, Ziraat Bankası ATM’lerinden günlük para çekme limit ne kadardır?

ATM’den Para Çekme Limiti Nedir?

Hesabınızla yüklü miktarda bir birikiminiz bulunsa dahi, günlük para çekme limitlerinin üzerinde ATM'den çekim yapmanız mümkün değildir. Hesabınızdan limitlerin üzerinde para çekebilmek için, banka şubesine giderek işlem yapmanız gerekir. Bunun dışında ATM’lerden sadece bankaların belirlediği limitler dâhilinde çekim yapmanız mümkündür.

Bankalar Neden ATM Limiti Koyuyor? 

Bankaların ATM limiti koymasının en önemli sebebi, yüklü çekimlerde ATM de bulunan paranın çabuk tükenmesini engellemektir. 

ATM limiti konulmasının bir diğer nedeni ise, ATM üzerinden yapılacak dolandırıcılık işlemlerini en aza indirmektir. Belirli bir miktarda parayı banka şubesinden çekebilirken, çok daha yüksek tutarlar için şubeden çekim talebi verdiğinizde şubenin parayı ayarlaması için bir gün beklemeniz gerekebilir. 

Bireysel hesaplarda ATM'den günlük para çekme limiti daha düşükken, ticari hesaplarda ise daha yüksektir. Genel olarak tüm bankalar dikkate alındığında, ATM'lerden günlük para çekme limiti 1000 TL ile 7500 TL arasında farklılık göstermektedir. Bu tutar bankaya göre değişiklik göstermektedir. 

Bankaların ATM para çekme limitleri

Bankaların ATM’den Para Çekme Limitleri 

Enpara.com: Dijital bankacılık konusunda Türkiye’de çığır açan enpara.com hesabınızdan banka kartınızı kullanarak günlük çekebileceğiniz limit, 7500 TL ile sınırlıdır. Enpara.com günlük para çekme limiti ile en yüksek limit tanımlayan bankalar arasında yer alıyor. 

Garanti BBVA: Türkiye’nin köklü özel bankalarından biri olan Garanti ATM'leri üzerinden 7/24, banka kartınız ile günlük 5000 TL para çekebilirsiniz. Bankadan kredi kartı ile nakit avans çekmek istediğinizde ise, günlük ATM çekim limiti 6000 TL'dir. 

Akbank: Akbank ATM'lerinden günlük çekebileceğiniz tutar, kart tipine göre değişiklik gösterse de ortalama olarak 5000 TL çekim imkânı tanınmaktadır. 

Ziraat Bankası: Türkiye’nin en eski kamu bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası, diğer birçok banka gibi günlük para çekme limitini 5000 TL olarak belirlenmiştir. 

Türkiye İş Bankası: Ziraat Bankası gibi Türkiye'nin devlet destekli bankalarından biri olan Türkiye İş Bankası, Cumhuriyet ile yaşıt tarihi ile dikkat çekmektedir. Türkiye İş Bankası müşterilerinin ATM’lerden günlük çekebilecekleri ücretsiz üst limit, 5000 TL’dir. 

Burgan Bank: Türkiye'deki bankacılık sektöründe sermayesi nedeniyle rekabetin biraz gerisinde kalan Burgan Bank, kısıtlı ATM ve müşteri sayısına sahiptir. Burgan Bank müşterileri banka kartları ile ATM’lerden en fazla, 1000 TL nakit çekimi yapabilirler. 

Vakıfbank:  Kamu bankaları arasında yer almasına rağmen, Vakıfbank ATM para çekme limitleri diğer bankaların çok altında kalmaktadır. Güncel olarak Vakıfbank hesabınızdan günlük ücretsiz olarak çekebileceğiniz en üst limit, 1500 TL ile sınırlıdır. 

Halkbank: Düşük ATM limiti ile dikkat çeken bankalar arasındaki Halkbank, günlük çekim limiti olarak 1500 TL belirlemiştir. 

Denizbank: Denizbank müşterileri ATM’lerden banka kartlarını kullanarak günlük maksimum, 1990 TL çekim yapabilirler. 

Şekerbank: Çiftçilere yönelik yapmış olduğu kampanyalarla dikkat çeken Şekerbank, müşterileri için ATM'den para çekme limitini 3000 TL ile sınırlandırılmış durumdadır. 

CEPTETEB: Türkiye Ekonomi Bankası olarak bilinen TEB, CEPTETEB uygulaması ile enpara.com gibi Türkiye'de dijital bankacılık uygulaması sayesinde farklı avantajlar sunmaktadır. TEB günlük para çekme limitleri 1500 TL ile sınırlı iken, CEPTETEB üzerinden günlük para çekme limiti 3000 TL'dir. 

Finansbank: Finansbank müşterileri, ATM'den günlük 5000 TL üst limit ile para çekme hakkına sahiptir. 

Ortalamalar genellikle diğer bankalarda da yukarıdaki gibi olup, daha çok rekabetin gerisinde kalmış bankaların düşük ATM çekim limitlerinin bulunduğunu söylemek mümkündür. Birçok banka ücretsiz çekim olarak bu limitleri tanımlamış olsa da, bankaların önemli bir kısmı bu limitlerin üzerindeki çekimler için ücret talep edebilmektedir.

Bu makalemizde güncel ATM günlük para çekme limitleri ile ilgili sizlere bilgiler sunduk. Bankalar zaman zaman bu limitlere güncelleme getirebilmektedir. Bu içeriğimizin ardından "Kredi katına fazla para yatılırsa ne olur?" başlıklı içeriğimizi de okumanızı tavsiye ederiz.


HABER ETİKETLERİ atm para çekme limitiatm günlük para çekme limitienpara atm para çekme limitiakbank atm para çekme limitiiş bankası atm para çekme limitiburgan bank atm para çekme limiti

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama