ATM'den Ücretsiz Para Çekme Yöntemleri

ATM'den Ücretsiz Para Çekme Yöntemleri

Banka kartları artık 7 den 70'e bütün insanların cebinde bulunmaktadır. Gelişmekte olan çağımızda artık hemen hemen her yerde küçük esnaf da dahil olmak üzere her yerde kart geçmektedir. Girdiğiniz bir yerde kart yoksa ya da yanınızda nakit para bulundurmak istiyorsanız çalışmakta olduğunuz bankanın ATM’sine giderek para çekmeniz artık çok kolaylaştı. Bu durumlarda peki sizin konumunuza en yakın ATM sizin bankanızın ATM'si değil ise ne yapacaksınız? 

Faiz Ödemeden Nasıl Para Çekebilirim?

Tercih ettiğiniz bankanın sizlere sunmuş olduğu fırsatlar arasında genelde bu yoktur. Ortak ATM olarak adlandırılan ATM’lerden çekeceğiniz tutara göre sizlerden bir faiz tutarı istenmektedir. BDDK (Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu) açıklamasında belirtilen 100 TL para çekmek istediğiniz zaman ortak ATM dahi olsa 2,30 TL sizden tahsil edilmektedir. Bu tutar çekmek istediğiniz para yükseldikçe yükselmektedir. Bu durumun önüne geçmek için bazı bankalar kendi aralarında belli başlı anlaşmalar yapmışlardır. Bu anlaşmalar doğrultusunda aylık olarak bazı banka ATM’lerinden belli sayıda ücret ödemeden bankamatik işlemlerini gerçekleştirmeniz mümkündür. Bu her bankada mevcut olmadığı için çalıştığınız bankadan detaylı bilgi almanızı öneriyoruz.

Ortak ATM'leri Nasıl Doğru Kullanabilirim?

Çalışmakta olduğunuz bankaya göre ortak ATM kullanımınız değişmektedir. Bununla alakalı QNB Finansbank, Denizbank ve TEB bankaları kendi aralarında imzalamış oldukları bir anlaşma bulunmaktadır. Bu anlaşmada bulunan şartlar;

  • 3 bankadan birisiyle çalışıyorsanız bu 3 bankanın ATM’sinden ücretsiz olarak bir ayda 3 kere para çekme hakkınız bulunmaktadır.
  • Devlete ait olan bankalardan birinde hesabınız var ise hesap kartınızla herhangi bir devlet bankasının ATM’sinden ücretsiz olarak para çekebilir ya da yatırabilirsiniz. 
  • İNG bu konuda sizlere daha iyi bir fırsat sunmaktadır. Eğer İNG Bank kartınız var ise tüm bankaların ATM’sinden ayda 3 kere para çekip ya da yatırmanız da mümkündür. 

Diğer şartlarda ise çalıştığınız bankaların ATM politikasına göre diğer ATM kullanım şartları değişmektedir. Yani faiz oranları gibi bu hususta da bankaların inisiyatifine ve birbirleriyle yapmış olduğu anlaşmalar doğrultusunda hareket etmektesiniz. 


HABER ETİKETLERİ atmücretsizpara çekme

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama