ATM’de Para Sıkışınca Ne Olur? Ne Yapılmalıdır?

ATM’de Para Sıkışınca Ne Olur? Ne Yapılmalıdır?

ATM’de para sıkışınca ne olur? sorusu ne yazık ki birçoğumuz için en az bir kere gündeme gelmiştir. ATM’lerde yaşanan para sıkışma durumu, birçok nedenle ortaya çıkabilmektedir. 

ATM cihazının elektronik ya da mekanik aksamında oluşan bozulmalar, para yatırma işlemini gerçekleştiren kişilerin uzun süre işlem yapmaması ya da yatırılan paraların eski ve yırtık olması, ATM’de para sıkışmasına neden olabilir. Bu durumda ATM, parayı yutabilir ya da para sıkışmasının ardından, ATM kendisini güvenlik altına almak adına işlemleri durdurabilir. Böyle bir olayın yaşanması durumunda, işleme izin verilmez ve kısa sürede eyleme geçilmelidir. 

ATM’de Para Sıkışınca Ne Yapılmalıdır? 

ATM’de para sıkışınca acilen eyleme geçilmesi gereklidir. Ne kadar hızlı aksiyon alırsanız, paranızı kurtarma ve geri iade alma ihtimaliniz o kadar artar. Banka, yutulan ya da sıkışan paranızı size geri iade edecektir. Fakat, bazı durumlarda paranızın sıkıştığını ispat edemezseniz, sıkışan para başka birisi tarafından alındıysa, kamera kayıtları mevcut değilse ya da ATM’de yazılımsal olarak bir arıza varsa paranızı alamama ihtimaliniz mevcuttur.

Paranın sıkışmasının ardından deneyeceğiniz birden fazla yol vardır. İlk yapmanız gereken zorunlu eylem, olayın olduğu tarihi, saati ve adresi kaydetmektir. Eğer imkânınız var ise, bulunduğunuz yerde akıllı telefonunuz ile kamera kaydı alabilir ve herhangi olumsuz bir durumda bankaya kanıt sunabilirsiniz. 

Olayla ilgili gerekli bilgileri kaydettikten sonra bankanızın müşteri hizmetleri numarasını arayarak durumu müşteri temsilcisine bildirebilirsiniz. Müşteri temsilcisi, sistem kontrolü yaparak sizlere yapmanız gerekenleri aktaracaktır. 

Eğer olayın gerçekleştiği zaman gündüz ise, en etkili çözüm yöntemi banka şubesine bizzat başvurmaktır. Bu durumda işlemleriniz daha hızlı gerçekleştirilebilir ve paranız kısa sürede size iade edilebilir ya da hesabınıza yatırılabilir.

Bazı bankaların mobil uygulamalarında da bu tür acil durumlarda yardım alabileceğiniz çözüm merkezleri mevcuttur. Mobil uygulamaya girerek anında çözüm gerçekleştirmek için adımları takip edebilirsiniz. Uygulama, sizlere yapmanız gerekenler hakkında gerekli yönergeleri verecektir. 

ATM’de para sıkışma problemini çözene kadar ATM’den ayrılmamanız gerekir. Müşteri temsilcisi ile yaptığınız görüşmelerde size söylenenleri yapmanız durumunda sorununuz çözüme kavuşabilir. 

Bütün bunlara ek olarak; bazı durumlarda ATM’ler, yazılımsal anlamda donmalar yaşayabilir ve bu durumu para sıkışması olarak algılayabilirsiniz. Böyle bir durumda ATM, bir müddet sonra işlemi tamamlayacaktır. Bu nedenle ATM’de bir süre beklemeniz çok önemlidir. 

Sıkışan Para Ne zaman hesaba geçer? 

ATM’ler, bankalar adına çalışan ve ATM’lerin periyodik olarak kontrolünü ve nakit sirkülasyonunu sağlayan kişilerce belirli sürelerde kontrol edilir. Paranızın ATM’de sıkışması durumu, periyodik kontroller sırasında nakit miktarı ve işlem kayıtlarının kıyaslanması sonucunda ortaya çıkarılabilir. Bu durumda, banka sizinle iletişime geçerek paranızın iadesinin gerçekleştiğini bildirir. Bu süre, çok uzun olmamakla birlikte ortalama bir hafta civarında olmaktadır. 

ATM’de para sıkışması durumu üzerine hazırladığımız bu içeriğimizin ardından içeriğimizin ardından “Kredi kartı aidatı olmayan bankalar hangileridir?” yazısı da ilginizi çekebilir.


HABER ETİKETLERİ atmde para sıkışmasıatmde para sıkıştıatmde para sıkışınca ne yapılmalıatmde sıkışan para ne zaman hesaba geçer

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama