ATM’den Dolar Yatırma ve Çekme İşlemi Nasıl Yapılır?

ATM’den Dolar Yatırma ve Çekme İşlemi Nasıl Yapılır?

ATM’den dolar çekme ve yatırma işlemlerini gerçekleştirerek banka şubesine girip zaman kaybetmeye gerek kalmadan rahatlıkla döviz işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

ATM Döviz İşlemleri

Son gelişmeler ile birlikte ATM’lerden döviz işlemleri yapılmaya başlandı. Bankaların döviz kurları yüksek olsa da ATM’lerden döviz yatırma, döviz alma, döviz çekme ya da döviz bozdurma işlemleri yapılabiliyor. Pek çok banka bu teknoloji ile donatılmış ATM’leri kullanmaya başlıyor. Çağımızda her geçen gün insan hayatını kolaylaştıran farklı bir teknolojik adım atılıyor. Bu adım da tam olarak bizlerin hayatını kolaylaştıran bir adım olmaktadır. 

ATM’lerden dolar yatırıp çekme işlemi çağımız insanı için son derece faydalı oluyor. Acil bir anda gerek turist olsun gerek yerli vatandaş olsun parasını TL’ye çevirerek rahat bir nefes alıyor.  Peki bu işlemi nasıl gerçekleştirebiliriz?

Döviz İşlemleri Nasıl Yapılıyor?

Öncelikle günümüzde pek çok banka müşterilerine bankamatik ile döviz bozdurma imkânı verse de bunu yapmayan bankalar da vardır. O yüzden ilk olarak bankanızın bu hizmeti verip vermediğini öğrenmelisiniz. Döviz bozdurabileceğiniz ATM’lerin üzerinde genellikle dolar ve Euro simgesi bulunmaktadır. 

ATM’lerden euro ya da dolar yatırıp çekebilmek için öncelikle bankada mevcut açılmış durumda ve hala aktif dolan bir döviz hesabınızın olması gerekiyor. En yaygın talep edilen yabancı paralar bu ikisi olduğu için örneklerimiz hep bu para birimlerinden oluyor. Fakat bilmelisiniz ki ATM’lerden aynı zamanda İngiliz sterlini, Kuveyt dinarı, Japon yeni gibi para birimlerini de kolay bir şekilde bozdurabilirsiniz.

Döviz ATM’lerini diğer ATM’lerden ayıran özellik, içerisinde özel bir kasa bulunması ve akıllı teknolojiler sayesinde paraları ayırıp belirlenen güncel kur üzerinden para çeviri işlemi yaparak bizlere vermesidir.

Döviz hesabınız olmasına rağmen ATM’den işlem gerçekleştiremiyorsanız büyük ihtimalle söz konusu hesabın mevcut kartlarınıza bağlı olmamasıyla ilgili bir sorun yaşıyorsunuz. Bu sorunun çözümü oldukça basittir, bunun için bankanızla görüşerek hesaplarınızı kartınıza bağlamalısınız.

ATM’den döviz bozdurma işlemini ise adım adım şu şekilde gerçekleştirebilirsiniz;

Her bankanın her ATM’si döviz işlemlerini gerçekleştirememektedir. Birçoğunda hesabınızdaki mevcut para ile döviz almak ya da mevcut dövizinizi bozdururak TL çekmek mümkün olsa da fiziki olarak dolar ya da diğer dövizleri kabul eden ATM sayısı daha azdır. Döviz işlemleri gerçekleştiren bir ATM bulduktan sonra sırasıyla yapmanız gerekenler şunlardır;

•             Kartınızı kullanarak döviz işlemlerini seçiniz,

•             Döviz bozdurma seçeneğini seçiniz,

•             Bozdurmak istediğiniz döviz cinsini seçiniz.

•             ATM size bozduracağınız güncel kur bilgisini verdikten sonra onaylayınız,

•             Döviz Cinsinden Tutarı yazınız 

•             Ve işleminiz tamamlandı.

•             Böylece basit bir şekilde dövizlerinizi TL’ye çevirmiş oldunuz.


HABER ETİKETLERİ atmden dolar çekmeatm dolar yatırmaatm euro çekmeatm euro yatırmadöviz atmleri

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama