ATM’den En Az ve En Fazla Ne Kadar Para Çekilir?

ATM’den En Az ve En Fazla Ne Kadar Para Çekilir?

ATM’den en az ve en fazla ne kadar para çekilir? Sorusu işlemlerini zaman kaybetmeden gerçekleştirmek isteyen banka müşterileri tarafından sıkça sorulmaktadır. Bu yazıda banka banka ATM para yatırma ve çekme limitlerini yazdık.

ATM’lerde Neden Para Çekme Limiti Bulunur?

Bankalara ait ATM’ler, içerisinde belirli miktarda paranın bulunduğu para kasalarıdır. Hem para yatırmanın hem de çekmenin mümkün olduğu ATM’ler, periyodik olarak banka personelleri tarafından kontrol edilerek girdi çıktısı yapılır. 

ATM’lere yatırılan nakit paralar sonucunda ATM’nin nakit limiti aşıldığı takdirde, banka personeli ATM’ye gelebilir ve gerekli ayarlamaları yaparak fazla parayı alabilir ya da eksik nakdi ATM’ye yükleyebilir. Herkesin para çekebilmesi ve para yatırabilmesi için ATM’lerdeki para çekme ve yatırma işlemleri limitlendirilmiştir. Bu, yalnızca tek bir nedendir. Bu limitlerin olmasının bir diğer nedeni ise olası dolandırıcılık olaylarıdır.  Son zamanlarda artış gösteren dolandırıcılık vakalarında insanlar kandırılarak onların paraları banka hesaplarından kolaylıkla çekilebilmektedir. Buna ek olarak, yasadışı para transferleri ve kara para aklama gibi yasal olmayan olayların önüne geçmek de bir diğer nedendir. 

Banka Banka ATM’den Para Çekme Limitleri

Her bankaya ait ATM’den en az ve en fazla çekilebilecek para miktarı değişkenlik gösterse de birbirine yakındır. ATM’lerden bir gün içerisinde çekilebilecek para miktarı 1000 TL ile 7000 TL arasında değişim göstermektedir. 

ATM’lerin en fazla para çekme limitleri şöyle sıralanmaktadır;

  • Akbank para çekme limiti günlük 2000 TL olarak belirlenmiştir. 
  • Albaraka Türk, Anadolu Bank, Kuveyt Türk, ING Bank, Odeabank, Şekerbank, Türkiye Finans, Tekstil Bank ve İş Bankası için bu limit 1500 TL olarak belirlenmiştir. 
  • TEB ve Burgan Bank para çekme limitini 1000 TL’ye kadar çekmiştir. 
  • Ziraat Bankası, Yapı Kredi Bankası, Vakıfbank, Finansbank, Garanti Bankası ve Halk Bankası için bu miktar 5000 TL’dir. 
  • HSBC, para çekme limitini 2500 TL olarak belirlemiştir. Denizbank ise 1990 TL olarak para çekme limiti getirmiştir. 

Kartınızın kategorisine ve müşteri profilinize göre bu limitlerde farklılıklar olabilmektedir.

Yukarıda açıklanan üst limitlere ek olarak bir bankamatikten çekilebilecek en az nakit miktarı ise 10 TL’dir. 5 TL’lik banknotlar, hiçbir bankadan çekilememektedir. Aksine 5 TL’lik banknotlar bankamatiklere yatırılabilmektedir. 

Günlük para yatırma limitleri, bankaların aldığı banka politikaları kararına göre değişim göstermektedir. Pandemi dolayısı ile tam olarak net bir rakam mevcut olmasa da bankaların ATM para yatırma limitlerinin günlük 10 000 ve 20 000 TL arasında değiştiği bilinmektedir. 


HABER ETİKETLERİ atm para çekme limitiatm para yatırma limitiatm limitleribankaların atm limitleri

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama