B Tipi Likit Fon Nedir?

B Tipi Likit Fon Nedir?

Fonlar üzerine yatırım yapmak isteyen birçok kişi B tipi likit fon üzerine araştırmalar yapmaktadır. Bu yazımızda size yardımcı olması amacıyla B tipi likit fonun ne anlama geldiği ve A tipi likit fondan farkının ne olduğunu kaleme aldık.

Likit fon, kapsamı çok geniş olan bir yatırım fonudur. Vade tarihine 90 günden az kalmış sermaye piyasası araçlarından biridir. Likit fon içerisinde hisse senetleri, bonolar, faiz getirisi olan menkuller ve daha birçok değerli araç bulunur.  Yatırım yapmak isteyen herkes bu likit fonlardan avantajlı bir şekilde yararlanabilir. Çünkü likit fonlar kişilerin parasına yatırım yapar. Likit fonların en önemli özelliği ise kısa vadeli olduklarından dolayı fonlar üzerindeki risk de bu sayede azalmıştır.

Likit Fon Türleri

Likit fonlar A tipi likit fonlar ve B tipi likit fonlar olmak üzere ikiye ayrılırlar. A tipi fonlar daha çok hisse senedi ön planda bulunan yatırım fonlarıdır. Bu A tipi likit fonların getirisi çok yüksektir fakat aynı şekilde risk oranları da yüksek olduğu için götürüsü de çok fazla olabiliyor. B tipi likit fonlar ise döviz, tahvil senedi ve kıymetli maden yani altın gibi fonlardır. Bu yatırım fonunun getirisi çok az olduğu gibi risk oranları da son derece düşüktür. Böyle bir fonun kullanılmasının asıl amacı yatırımcıları enflasyonun yaratmış olduğu negatif etkilerden korumaktır.

B Tipi Likit Fon Özellikleri

B tipi likit fonlar daha çok kısa vadeli yatırım fonları olduğu için kayıp riski hemen hemen hiç bulunmaz. İstenilen an bu fonlar anlık bir şekilde alım satım işlemlerine tabi tutulabilirler. Ya da hangi değerli maden üzerinden yatırım yapılmış ise paraya çevrilebilirler. Bu fonlar bünyesinde uzun vadeli hazine kâğıdı ya da hisse senedi kesinlikle bulundurmazlar.

Likit Fonların Avantajları

Kısa vadeli yatırım seçeneklerinden yararlanmak isteyen kişiler için nakit yönetimi açısından likit fonlar son derece idealdir. Düşük riskli ve faizli olduğu için yatırımcısını zarara uğratma gibi bir durum söz konusu değildir. Likit fona yatırım yapan kişiler bu fonları çok rahat bir şekilde kullanabilirler. Bir gün öncesinden yaptıkları bildirimler ile paralarını istediği an kullanabilirler. Likit fonlar her ne kadar düşük riskli olsalar da kimi zaman risklere de açık olabilirler. Bu nedenle bu fonların dikkatli bir şekilde yönetilmesi gerekir. Böyle risk dönemlerinde kişiler profesyonel risk uzmanlarından destek alabilirler. Bu profesyonel kişiler yatırımlarınızdaki olası riskleri azaltmakla beraber daha iyi neticeler elde etmeniz için sizlere yardımcı olurlar. Bu kişiler piyasayı ve ekonomiyi yakından takip ettikleri için sizlerin daha iyi bir Makro ortama taşırlar. Yaşanabilecek herhangi bir risk karşısında ise hemen önlem alabilecek kapasiteye sahipler.


HABER ETİKETLERİ b tipi likit fonb tipi likit fonun a tipi likit fondan farkılikit fonlarlikit fon türlerilikit fon çeşitlerilikit fon nedir

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama