Banka Kartı ile Market Alışverişi Nasıl Yapılır?

Banka Kartı ile Market Alışverişi Nasıl Yapılır?

Banka kartı ile market alışverişi yapmak mümkün mü? Nasıl yapılır? Paranızı ATM’den çekmeye gerek duymadan gıda ya da diğer alışverişlerinizi nasıl gerçekleştirebilirsiniz? Merak ettiğiniz bu soruların yanıtı yazımızın devamında sizleri beklemektedir. 

Banka kartları özellikle maaşlı çalışan kişiler için büyük önem teşkil etmektedir. Her ay maaşı banka kartına yatan kişiler bu parayı ATM’lerden veya banka şubelerinden nakit olarak çekmekte ve nakit bir şekilde harcamaktadır.

Ancak bazı durumlarda kişilerin parayı nakde çevirmeye vakti olmayabilir. Özellikle evin ihtiyaçlarını satın alındığı market alışverişleri kişiler için çok önemlidir. Bu gibi durumlarda kişiler sıklıkla “Banka kartı ile market alışverişi nasıl yapılır?” sorusunu sormaktadır.

Banka Kartı İle Market Alışverişi Yapma

Öncelikle belirtmek gerekir ki maaşınızın yattığı banka kartını istediğiniz her yerde gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Banka kartınızı kullanabileceğiniz yerlerden biri de marketlerdir. Banka kartınızın normal bir kredi kartından veya alışverişlerinizi yaptığınız diğer kartlardan herhangi bir farkı bulunmamaktadır.

İçerisinde bakiye bulunduğu takdirde banka kartınız ile dilediğiniz şeyi pos cihazları ile satın alabilirsiniz. Üstelik bazı bankalar müşterilerinin banka kartı ile yaptığı alışverişlerde onlara para puan gibi avantajlar da sağlamaktadır. Bu para puanları daha sonra yaptığınız alışverişlerde toplam tutarlardan düşerek daha az para ödeyebilirsiniz.

Banka kartı ile market alışverişi yapmak için öncelikle kartınız ile birlikte alışveriş yapacağınız markete gitmeniz gerekmektedir. İhtiyacınız olan veya almak istediğiniz malzemeleri satın aldıktan sonra kasaya geldiğinizde banka kartınızı pos cihazına sokarak şifreyi girmeniz gerekmektedir. Şifreyi doğru girdiğiniz takdirde alışveriş tutarınız kartınızdan çekilecek ve ödeme işlemi tamamlanacaktır.

Eğer banka kartınızın temassız özelliği var ise yine temassız uyumlu bir pos cihazına kartınıza okutarak da ödeme işleminizi yapabilirsiniz. Ancak çeşitli hırsızlıkların önüne geçmek için gün içerisinde temassız ile yapabileceğiniz harcamayı sınırlandırmanız önerilmektedir. Örneğin bu limiti 200 veya 250 TL civarında tutabilirsiniz.

Bununla birlikte market alışverişlerinde banka kartı kullanmak nakit harcama yapmaya oranla çok daha avantajlıdır. Özellikle büyük banka şirketleri sizi bu yönde bir ödemeye yönlendirmek için oldukça cazip kampanyalar sunmaktadır. Bu kampanyaları da takip ettiğinizde büyük tasarruf sağlayabilirsiniz.

Banka Kartı ile Online Market Alışverişi

Büyük marketlerin online şubeleri ise banka kartı ile alışverişe ne yazık ki olanak sağlamaktır. Bunun nedeni ise kalmayan ürünler ya da tartılan ürünler sonrasında nihai tutarın değişebilir olmasıdır. Eğer kredi kartı kullanmıyor ama alışverişleriniz online olarak gerçekleştirmek istiyorsanız kapıda kredi kartı ile ödeme seçeneğini seçmeniz ürünler geldiğinde banka kartı ile ödeme yapmanıza olanak sağlayacaktır.

Bu içeriğimizin ardından ev hanımlarına hibe desteği içeriğimizin de ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz.


HABER ETİKETLERİ banka kartı ile marketbanka kartı ile market alışverişibanka kartı ile online market alışverişi

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama