Banka Kartı Nasıl Alınır?

Banka Kartı Nasıl Alınır?

Bankalarda bulunan hesaplarınızla ilgili ATM cihazları üzerinden daha rahat işlem yapmanızı sağlayan banka kartı nasıl alınır? Sorusuna, henüz herhangi bir banka kartı olmayanlar ve almak isteyen kişiler cevap aramaktadır.

Banka kartı sahibi olmak, banka müşterilerine birçok farklı avantajı bir arada sunmaktadır. Kredi kartlarından bağımsız özelliklere sahip olan banka kartları, hesaplarınızı daha aktif ve verimli kullanmak için sağladığı faydalar ile zamandan tasarruf sağlarken, aynı zamanda konfor sunmaktadır.

Banka Kartı Nasıl Çıkartılır?

Banka kartı alabilmek için, öncelikle kartını kullanmak istediğiniz bankada açılmış aktif bir vadeli veya vadesiz hesabınızın bulunması gerekir. Buna göre bankada hesabı olmayan kişilerin, banka kartı almaları mümkün değildir.

Öncelikle kart almak istediğiniz bankanın size en yakın şubesine giderek, hesap açılımı ve kart başvuru formunu doldurmanız gerekir. Bekleme süresi dışında yaklaşık 30 dakika sürecek bir işlem sonunda hesabınız kullanılabilir şekilde aktif edilerek, talebiniz üzerine banka kartınız şube görevlisi tarafından size teslim edilir.

Hemen aktif edilebilecek banka kartı istiyorsanız, üzerinde isim olmayan kartlardan almanız gerekmektedir. Yani hesabınız açılır açılmaz, üzerinde isim yazmayan ancak kişisel hesap bilgilerinize tanımlı bir kart alabilirsiniz. Şayet kartın üzerinde isminizin yazmasını istiyorsanız, bunun için yaklaşık 1 hafta 10 gün bekleyerek, kartınızı kurye yoluyla teslim almanız gerekecektir.

18 Yaşından Küçük Olan Herkes Banka Kartı Alabilir mi?

18 yaşından küçük olan bireyler, ancak ebeveynleri üzerinden banka kartı sahibi olabilir. Buna göre banka kartı 18 yaşından küçük bireyin ebeveyni üzerine tanımlı olacak olup, kart ismi ve kullanımı ise kullanacak kişiye ait olabilir.

İcralık ve Kara Listede Olanlar Banka Kartı Alabilir mi?

Banka kartının alınabilmesi için, icralık veya kara listede olmanız bir engel teşkil etmemektedir. Nihayetinde kredi veya kredi kartı gibi bankaların kredili hizmetlerinden birini kullanmadığınız için, her bankadan kart alabilirsiniz.

Kara listede olunması, sadece bankaların kredili hizmetleri için sorun oluşturmaktadır. Yani kara listedeyken kolaylıkla banka kartı alabilirken, kredi ve kredi kartı almanız mümkün değildir.

Kredi Notu Banka Kartı Alırken Önemli mi?

Normal banka kartı almak isteyen tüketicilerin sık merak ettikleri şeylerden biri de, banka kartı almak için kredi notu önemli mi? Sorusunun cevabıdır. Tıpkı kara listede olan kişilerde olduğu gibi, kredi notu en düşük seviyede olanlarda kart alabilirler. Nihayetinde kara liste, kredi notu en düşük risk grubunun altında yer almaktadır.

Banka Kartı Başvurusu İçin Hangi Belgeler İsteniyor?

Banka kartına başvuru yaparken, sizden sadece kimlik bilgileriniz istenecektir. Kimlik kartınız ile başvurunuzu yaptıktan sonra başvuru formunu doldurmanız ve gerekli alanları imzalamanız yeterli olacaktır.

Banka Kartı Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Alacağınız kart, birçok avantaj sunar. Bu avantajlardan ve faydalardan bazıları, kısa şu şekildedir;

  • Birikimlerinizi daha güvenli olarak saklama imkânı sunar.
  • Hesabınızda olan birikimi, ATM veya internet bankacılığı ile rahat kullanma avantajı sağlar.
  • Birikimleriniz tek bir yerde toplandığı ve daha kolay kontrol edilebilir olduğu için, sizi daha fazla birikime teşvik eder.
  • İnternet üzerinden alışverişlerde de faizsiz bir şekilde kartınızı kullanarak ödeme yapabilirsiniz.

Banka kartı nasıl alınır? Sorusunu ayrıntılı bir şekilde cevapladığımız bu içeriğimizin ardından “Bekleyen provizyon ne anlama gelir?” başlıklı içeriğimizi de mutlaka okumanızı öneririz.


HABER ETİKETLERİ banka kartı almakbanka kartı çıkartmakbanka kartı nasıl çıkarbanka kartı nasıl çıkartılırbanka kartı belgeler

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama