Banka Maaş Hesabına Bloke Koyabilir mi?

Banka Maaş Hesabına Bloke Koyabilir mi?

Banka maaş hesabına bloke koyabilir mi? Sorusunun cevabı en genel cevabı evettir. Çünkü yasal olarak bu durum mümkündür. Konunun detaylarına ise yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

Banka Maaş Hesabına Bloke 

Banka maaş hesabına bloke koyabilir mi? diye merak edenler birçok borç nedeniyle yasal haciz hakkı olan bankalardan maaşlarını alamayabilir. Çünkü kredili ürünleri kullanırken herhangi bir yazılı belgenin verilmesi durumunda bloke ve haciz koyulabilir. 

Emekliler için de benzer durumlar söz konusu olmaktadır. Ancak emekli maaşından başka geliri olmayanlar için bu durum son derece zorlayıcıdır. Çalışanların alacaklıları maaşlara 4/1 oranında bloke koyabilmektedir. Yani şüpheli hale gelen alacakların tahsil edilmesi için bloke koyulması söz konusu olmaktadır. 

Maaşa Bloke Nedir?

Maaşa bloke koyulması bankanın alacağına karşılık kısmi ya da tamam olarak hesaba bloke koyması demektir. Yani hesaptaki paranın çekilmesini geçici olarak önlemektedir. Ancak kişinin maaşından başka geliri olmadığı için maaşın tamamına bloke koyulması söz konusu olamaz. Ancak kısmi bir miktara genelde dörtte birine bloke koyabilir. Çünkü yaşamı sürdürmek için bu gelire ihtiyaç vardır. 

Maaşa Haciz Nedir?

Maaşa haciz de bloke gibi bir yasal süreçtir. Alacaklılar alacaklarını tahsil edemedikleri durumlarda maaşa bloke koymaktadır. Özellikle aşağıdaki durumlarda maaşa haciz koyulması söz konusu olabilir. 

  • Şüpheli işlemler
  • Aşırı hesap hareketleri
  • Masak incelemesi
  • Bahis ve şans oyunu ödemeleri

Bu gibi yasal durumlarda haciz ya da bloke koyulması söz konusu olabilir. Bu yüzden hesaba koyulacak bloke işlemlerinde amaç haczi işlerinin gerçekleşmesi söz konusu olabilir. 

Bloke Nasıl Kaldırılır?

Maaşlara koyulan blokenin kaldırılması son derece farklı şekillerde yapılacak başvurularla mümkün olmaktadır. Herhangi bir durumda maaşa koyulan bloke ve haciz işlemlerinin kaldırılması için aşağıdaki adımları takip etmeniz uygun olacaktır. 

Bloke sebebini öğrenmeniz gerekir. Bunun için banka hesabınızın olduğu şubeyle iletişime geçmeniz gerekebilir. Borç ve haciz nedeniyle yapılan kesintinin nedenini öğrenebilirsiniz. Güvenlik amaçlı koyulan blokeleri anında kaldırabilirsiniz Yasal olarak koyulan blokeler için yazılı başvuru yapmanız gerekebilir. 

Kredi ve kredi kartı borçları nedeniyle maaşa haciz koyulması durumunda haczin kaldırılması için başvuru yaparak işlem yapmalısınız. Bu durumda maaş blokesini kaldırmak mümkün olabilir. 

Bu içeriğimizin ardından "Yasal takip nedir?" yazımız da sizin için faydalı olabilir.


HABER ETİKETLERİ maaşa blokemaaşa hacizmaaş hesabı blokemaaş hesabı haciz

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama