Banka Uygulamaları Açılmıyor, Ne Yapmalıyım?

Banka Uygulamaları Açılmıyor, Ne Yapmalıyım?

“Banka uygulamaları açılmıyor, giriş yapamıyorum” problemi mobil bankacılıktan işlem yapanların sık karşılaştığı bir sorundur. Peki böyle durumlarda ne yapılması gerekir?

Dijital bankacılık uygulamaları günümüzde pek çoğumuzun hayatını kolaylaştıran yazılımlardır. Mobil cihazlara aplikasyon mağazaları aracılığı ile yüklenebilen banka uygulamaları, bazı zamanlar çalışmayabiliyor. Böyle zamanlarda internet bankacılığı işlemlerini mobil cihazlar üzerinden gerçekleştirmek imkânsız hale geliyor.  Banka uygulamalarının çalışmama nedenlerini ve yapılması gerekenleri yazımızın devamında ele aldık. 

Banka Uygulaması Neden Çalışmaz?

Bankaların mobil aplikasyonlarındaki bu tür problemlerin altında ise yazılım güncellemeleri yatmaktadır. Kullanıcı sayıları her geçen gün artan mobil banka uygulamaları, finansal internet bankacılığı işlemlerinin gerçekleştirildiği sanal ortamlar olduğu için güvenli olmalıdır. Milyonlarca insanın aynı anda kullandığı ve milyarlarca liralık işlemlerin yapıldığı mobil bankacılık uygulamaları da kötü niyetli bilgisayar korsanlarının hedefinde yer almaktadır.

Güvenlik kaygıları da, bankaların mobil aplikasyonlarına sürekli güncellemeler yapmalarına ve güvenlik önlemleri almalarına neden oluyor. Bahsedilen güncellemeler, mobil bankacılık uygulamalarının kaynak kodlarında değişiklikleri gerektirir. Bu değişiklikler, uzman yazılımcılar tarafından yapılır. Yazılım güncellemeleri sırasında yapılacak bazı hatalar da, güncelleme sonrasında bankanın müşterilerinin internet bankacılığı işlemlerini gerçekleştirememelerine neden olmaktadır. Eğer bankacılık uygulamasına güncellemedeki hatadan kaynaklı olarak ulaşamıyorsanız yapmanız gereken bir an önce bankanız ile görüşmektir. 

Uygulamanız Güncel mi?

Bankacılık uygulamasına giriş yapamamanızın bir diğer nedeni ise bir önceki nedenin aksine uygulamanızın güncel olmamasından kaynaklanabilir. Eğer mobil banka uygulamanız güncel değilse o zaman da uygulamaya giriş yapamayabilirsiniz. Hem cihazınızın güncellemelerini tamamlamalı hem de mobil bankacılık uygulamanızın son sürümünü yüklemelisin. Güncellemeleri tamamlamanız durumunda uygulamaya erişimi tekrar sağlayabilirsiniz.

Bir sorunun çözümünü üretebilmek için öncelikle sorunu anlamak gerekir. Mobil bankacılık uygulamanızın çalışmama nedeni paket çakışması da olabilir. Telefonunuz ya da bankacılık uygulamanızın son güncellemeleri sonrasında güncelleme paketleri birbiri ile uyuşmayabilir. Bu durumda da yapmanız gereken şey telefonunuza uygulamayı yeniden yüklemektir. Eğer bir düzeltme olmuyorsa telefonunuzu yedekledikten sonra fabrika ayarlarına döndürmeyi deneyebilirsiniz. Ardından mobil bankacılık aplikasyonunu tekrar yükleyerek sorununuzu çözebilirsiniz. 

Bankacılık Uygulaması Nasıl Güncellenir?

Çalıştığınız bankaya ait internet bankacılığı mobil uygulamasını güncellemek için kullandığınız akıllı cihazın uygulama mağazasına giriş yapın. Android işletim sistemi kullanan kişilerin Google Play, iOS işletim kullanan kişilerin ise Apple Store mağazasına giriş yapması gerekmektedir. Mağazaya giriş yaptıktan sonra “Uygulamalar ve Oyunlar” menüsüne tıklayın. Karşınızda listelenen uygulamalardan güncellemek istediğiniz bankacılık uygulamasını seçerek en son güncellemeyi yükleyebilirsiniz. Bankacılık uygulaması ile birlikte cihazınızdaki diğer uygulamaları da güncellemeniz önem arz etmektedir. 

Mobil Veri Üzerinden mi Bağlanıyorsunuz?

Banka uygulamalarının birçoğu özellikle ilk girişlerde mobil veri üzerinden bağlanılmasını istemektedir. Bu uygulamanın temel amacı güvenliktir. “Banka uygulamasını giriş yapamıyorum.” Diyenlerin birçoğunun wifi bağlantısı üzerinden giriş yapmaya çalıştıkları bilinmektedir. Bu durumlarda wifi bağlantınızı kapatarak mobil veri üzerinden bankacılık uygulamasına giriş yapmayı denemek gerekmektedir. 


HABER ETİKETLERİ banka uygulamasımobil bankacılık uygulamasıbanka uygulaması çalışmıyor mobil şube çalışmıyor

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama