Banka ve Kredi Kartı CVV Kodu Nedir? Nerede Yazar, Ne İşe Yarar?

Banka ve Kredi Kartı CVV Kodu Nedir? Nerede Yazar, Ne İşe Yarar?

Daha çok internetten kredi kartı ile alışveriş yaparken kullanılan banka ve kredi kartı CVV kodu nerede olur ve ne işe yarar? Soruları, tüketiciler tarafından en sık sorulan sorulardan biridir. Banka kartı CVV kodu veya numarası nerede yazar? Nasıl alınır? Nedir? Tüm bu soruların cevaplarını aşağıda ele aldık.

Banka ve Kredi Kartı CVV Kodu Nedir?

CVV numarası; Banka veya kredi kartlarının arka yüzeyinde bulunan ve beyaz şeridin son kısmında bulunan genellikle üç karakterden oluşan numaralardır. Görselde görüldüğü gibi tüm rakamlar CVV kodu olsa da internet alışverişlerinde istenilen ve kullanılan kısmı, son üç rakamdır.

CVV Numarası Kartın Neresinde Yazar? Nasıl Öğrenilir?

Kartınızın arka yüzeyindeki beyaz şeridin sonunda bulunan rakamlar CVV kodudur. Kodun alışverişlerde kullanılan kısmı son üç rakamıdır. Bazı kartlarda üçten daha fazla rakam bulunuyor olsa da, alışveriş yaparken son üç rakamı dikkate alınmalıdır.

Bankaların verdiği kart tipine göre, CVV kodu isimleri değişiklik gösterir. Ziraat Bankası tarafından verilen kartlarda bu kod CVV 2 olarak yer alırken, American Express tipi kartlarda CID ismiyle, Mastercard kartlar için ise CVC adıyla anılır.

CVV Kodu Ne İşe Yarar?

CVV numarası bankacılık alanında birçok amaçla kullanılabilir olsa da asıl kullanımı, kart ile yapılacak internet alışverişlerinde kullanıcının kartı yanında bulundurduğunu teyit etmek amacıyla kullanılır. Bu yüzden kart üzerindeki bilgileri başkasına vermek veya kartınızın arkalı önlü resmini bir yerde paylaşmak, kartınızın başkaları tarafından kullanılabilmesine imkân verir.

Diğer taraftan müşteri temsilcisi ile veya bankanızın internet ortamında yapacağınız işlerde, sizden CVV kodu istenebilir.

CVV Kodu Güvenli mi?

Alışveriş yaparken ekstra bir önlem olması, bu kodun güvenilirlik yönünü artırmaktadır. Bu kodu bilmeyen birisi kart bilgilerinizi bilse bile, internet üzerinden alışveriş yapamaz. Üstelik SMS kodunu da internet alışverişleri için aktif etmeniz, kart bilgileriniz ele geçirilse bile alışveriş yapılmasını önemli ölçüde engelleyecektir.

İnternetten alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler arasında CVV kodu ile alakalı yapmanız gereken, bu kodu kartın arkasından silerek başka bir yere not almanızdır. Bu sayede kredi kartı güvenliği kolaylıklar artırılabilir.


HABER ETİKETLERİ banka kartı cvv kodukredi kartı cvv koducvv kodu nedircvv kodu nerede olurcvv kodu ne işe yarar

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama