Bekleyen Provizyon Ne Anlama Gelir, Ne Kadar Sürer?

Bekleyen Provizyon Ne Anlama Gelir, Ne Kadar Sürer?

Kredi kartı kullanıcılarının nadiren de olsa karşılaştıkları durumlardan biri olan bekleyen provizyon işlemi bu işlemin anlamını tam olarak bilmeyenler için endişeye neden olabiliyor. Kredi kartı bekleyen provizyon ne anlama gelir, ne kadar sürer?

Kredi kartı ödemeleri sonucunda karşılaşabileceğiniz bu kısa süreli olası problem bazen alışveriş ödeme sürecini zorlaştırabilmektedir. Ancak genel olarak konuşmak gerekirse, bekleyen provizyon nedeniyle alışveriş süreçlerinde problem yaşanması nadiren görülmektedir.

Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Ne Anlama Gelir?

Bekleyen provizyon; Aslında bankaların neredeyse tüm kredi kartı ödemelerinde tanımlanan bir süreçtir. Ancak normal şartlarda bu süreç, sadece birkaç dakikadan daha az sürmektedir.

Bazı şüpheli durumlarda provizyon işleminin uzaması mümkün olup, bunun nedeni kredi kartı kullanıcısının finansal güvenliğini sağlamaktır. Yani bazı durumlarda bu sürecin uzaması, aslında bir zorunluluk olabilmektedir.

Banka kartlarının online veya fiziki ortamlarda alışveriş için kullanılması halinde, bu işlem kartın yeterli limite sahip olduğunun belirlenmesi ve güvenlik açısından bir problem olmadığının belirlenmesi için kullanılır. Normalde kısa süren bu işlem, bazen takılmalara veya sistem tarafından bilinçli bekletmelere maruz kalabilir. Kısacası bu ön onay işleminin tamamına, süresi fark etmeksizin bekleyen provizyon denilmektedir.

Kart ile Ödemelerin Onay Süreci Aşağıdaki Şekilde Gerçekleşir

  • Ödeme yapılması gereken durumlarda, kart sahibi kartın bilgilerini veya kartı ödemeyi tahsil edecek satıcıya verir.
  • Satıcı tahsil etmesi gereken tutarı ve ödeme sahibinin bilgilerini, bankaya elektronik ortamda iletir. Bu süreçte, bankadan gerekli tutar için onay istenir.
  • Banka ise kendisine sistem tarafından iletilen bilgileri kontrol ederek, limit ve sahte işlem olup olmadığını belirler. Bu belirleme işlemi, yine yapay zekâ tarafından yapılmaktadır.
  • Kartta limitin bulunması veya kullanılır olmasıyla birlikte herhangi bir sahtecilik şüphesi yoksa banka sistemi satıcıya yetkilendirme kodu göndererek, ödemenin alınmasını sağlar.
  • Yapılan bu işlemler, satıcının onay vermesi ile eş zamanlı ve çok kısa süre içerisinde gerçekleşir.

Tüm bu anlık işlemler, saniyelikte olsa bir provizyona sahiptir. Ancak şüpheli bir durumun olması, kartın kullanım dışı kalması veya sahtecilik şüphesi gibi durumlarda bu süreç uzar. 

Bekleyen Provizyon Ne Kadar Sürer?

Normal şartları konunun dışı tutarak sorunun asıl sorulmasına neden olan uzun süreç için cevap vermek gerekirse, onay işleminin tamamlanabilmesi için yaklaşık 24 saatlik bir süreç gerekebilir. 

Bekleyen işleminizin olup olmadığını telefon bankacılığı ile banka müşteri temsilcisinden öğrenebileceğiniz gibi, internet veya mobil bankacılık üzerinden de öğrenebilirsiniz.

Provizyon İşlemi İptal Edilir mi?

Kendinize ait olmayan bir işlemi internet ve mobil bankacılık üzerinden gördüğünüzde, bekleyen işlemi iptal edebilir ve durumu bankaya bildirebilirsiniz.

Şüpheli işlem bildirimlerini bankanıza bildirmeniz, kartınızın güvenliği için gerekli bir durumdur.

Bekleyen provizyon işlemleri üzerine hazırladığımız bu içeriğimizin ardından “En iyi aidatsız kredi kartları hangileri?” başlıklı içeriğimizi de gözden geçirmenizi tavsiye ediyoruz. 


HABER ETİKETLERİ bekleyen provizyonbekleyen provizyon nedirbekleyen provizyon ne kadar sürerprovizyon işlemleriprovizyon iptaliprovizyon nasıl iptal edilir

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama