Bireysel Emeklilik Nedir?

Bireysel Emeklilik Nedir?

Emeklilik belirli bir yaşa gelen kişilerin iş hayatından yaş itibariyle uzaklaşarak dinlenme zamanını ifade etmektedir. Çalışanlar SGK kapsamında emekli oldukları zaman belli bir maaşa bağlanarak ödedikleri primleri devlet tarafından geri maaş olarak alırlar. Bu kapsam dışında bir de bankaların sağlamış olduğu bireysel emeklilik yani kısa ismiyle BES vardır. Bireysel emeklilik nedir? Diyenler yanıtını haberimizde bulabilirler.

Son zamanlarda önemi giderek artan BES, çalışanların maaşlarından %3 gibi bir kesinti ile emekli oldukları zaman ek bir gelir olarak ekonomik açıdan kolaylık sağlayabiliyor. İsteyen toplu olarak çekebileceği gibi isteyenlerde emekli olduktan sonra ek bir maaş olarak kendi bütçelerini destekleyebiliyor. Kişinin kendi maaşından her ay kesilen %3 daha sonra maaşına yansırken %25 devlet desteği de ekleniyor. Tabi bunları alabilmek için bankaların bazı süre şartları oluyor onların tamamlanması gerekiyor. Ayrıca BES kesintisini %3’ten kendi isteklerine göre artırarak ileride daha fazla birikime sahip olmak isteyenler bu şekilde bir artış talebi de verebilirler. Bireysel emeklilikte zorunlu bireysel emeklilik olarak devletin almış olduğu kararla SGK kapsamında çalışan tüm çalışanlar ve devlet memurları zorunlu BES’e  dahil edilmişti. Ayrılmak isteyenler ilk 60 günlük süre içerisinde ayrıldılar. BES avantajının ileride karşılarına çıkacak faydalarını düşünenler kalarak sisteme dahil oldular.

Bireysel Emeklilik Devlet Katkısı ve Şartları Nelerdir?

 Bireysel emeklilikte kalma süresine göre devlet desteğinin miktarı değişim göstermektedir. BES için maaşınızdan kesilen ödenekleri ve bağlı kaldığınız sürenin tamamında ne kadar ödediğiniz, bu ödeneğe devlet katkısının ne kadar olduğunu katılmış olduğunuz bankaların sistemleri üzerinden detaylı olarak takip edebilirsiniz. 

  • 3 yıldan 6 yıla kadar olan BES ödemeleriniz için devletten % 15’lik bir katkı alırsınız.
  • 6 yıldan 10 yıla kadar olan BES ödemeleriniz için devletten % 35’lik bir katkı alırsınız.
  • 10 yıl ve üzeri BES ödemelerine devam edenler eğer SGK kapsamında emekliliği hak etmemişlerse % 60’lık devlet desteğine hak kazanırlar. 
  • Zorunlu BES katılımcıları devlet desteğinin tamamı alabilmek için 10 yıl ve üzerinde sistemde kalmak ve SGK kapsamından emekli olmaya hak kazanmış olmak gerekmektedir. 

 


HABER ETİKETLERİ emeklilikBESbireysel emeklilik

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama