Blockchain Ne Anlama Gelir? Nasıl Çalışır?

Blockchain Ne Anlama Gelir? Nasıl Çalışır?

Blok zincir anlamına gelen Blockhain, şifrelenmiş işlem takibi yaparak dağıtık verileri kayıt altında tutan sistemin ismidir. Bu sistemin kullanılmaya başlaması ile beraber işlemlerin kayıtlı olduğu blok zincirler ağ üzerinde işlem yapan herkes ile aynı şekilde tutulur. Yani aynı ağ üzerinde bulunan kişiler birbirlerinden habersiz bir şekilde onay almadan herhangi bir ekleme yapamazlar. Eğer böyle bir şey yapmaya kalkan kişiler olursa blokchain dışında bırakılırlar. 

En basit tanımı ile blokchain bir veri defteri gibi çalışır. Sanal dünyadaki veriler bloklar halinde ele alınır. Her blok kendi içerisinde ele alınır ve belli kurallara göre oluşturularak kayıt altına alınır. Oluşturulan blok tüm dağıtık kayıt defteri uç kesimlerine dağıtılır. Daha sonra diğer bloglar kendi içerisinde oluşturulur zincirler halinde bu sistem devam eder. Zincirler birbirlerini tamamlayacak nitelikte bir yapıya sahiptir. Zincir dışına çıkan halkalar bozulacak ondan dolayı kayıt defterinden çıkarılırlar. Geriye kalan zincir bloglar kırılmadan birbiriyle karşılıklı olarak sistemi güvenli bir şekilde kullanırlar.

Blockchain Nasıl Çalışır?

Önemli bir teknolojik gelişme olan blokchain sayesinde kullanıcılar birbirleri arasında hiçbir aracıya gerek duymadan istedikleri gibi kripto para transferini, ağ içerinde yayınlanır. Yayınlanan blok zincirler büyüklüklerine göre işlemlerini yapıp doğrulama gerçekleştirirler. Bitcoin’in olduğu blok zincir içerisinde blokların doğrulanma süresi 5 ya da 10 dakika içerisinde gerçekleşir. Bu doğrulanma işlemleri sırasında en az 2 kullanıcı da doğrulanmalara onay vererek blok zincirine kayıt edilir.

Blockhain Nereden Gelir?

Bu teknoloji 2008 ve 2009 yılları arasında bitcoin ile birlikte duyulmaya başlamıştır. Bu önemli icadı yapan kişi Satishi Nakamoto isim bir kişidir. Fakat bazı söylentiler bu gelişmeyi hazırlayan kişi ya da grup olabileceğini de dile getirirler. Hazırlanan bu önemli teknoloji tam mânâsıyla başarılı bir hizmet sunacağından emin olduktan sonra kişi ya da gruplar Blockchain'in insanlara hibe edildiğini açıklamışlardır.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin bir kripto para çeşidi olup arkasında herhangi bir otorite bulunmayan ve aynı zamanda blokchain teknolojisine kullanan gelişmiş bir dijital para birimidir. Hem bitcoin hem de Blockchain’in finans sektörüne sağladıkları katkılar çok fazla olmakla beraber gelecekte de toplumlara sunacakları hizmetler devam edecektir. Bitcoin halka açık bir hizmettir. Dileyen herkes bitcoin ve blokchain veritabanını indirerek üzerinde yapılan tüm işlemleri istedikleri gibi görebilirler. Bu dijital para birimi olan bitcoin günümüzde çok değerli bir sanal para birimi haline gelmiştir.


HABER ETİKETLERİ blockchainblockchain anlamıblockchain çalışması

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama