Boğa ve Ayı Piyasası Ne Demektir? Ne Kadar Sürer?

Boğa ve Ayı Piyasası Ne Demektir? Ne Kadar Sürer?

Forex yatırımları ile alakalı terimlerden ikisi olan boğa ve ayı piyasası, yatırımcılar için takip edilen ve piyasaların iyi bir şekilde analiz edilip yatırımların değerlendirilebilmesi için önemli bir yere sahiptirler. Piyasaların güçlü yükselişini simgeleyen Boğa piyasası ile düşüş seyrine dair işaret olan Ayı piyasası, mutlaka her yatırımcının detaylarına hakim olması gereken konulardır.

Boğa Piyasası Nedir?

Piyasaların yükselişe geçmesini simgeleyen bir terim olup, bu süreci öncesinden itibaren iyi bir şekilde değerlendiren yatırımcılar ciddi anlamda yatırımlarını yüksek kazanca dönüştürebilirler.

Boğa piyasasının oluşması belirli şartlara bağlıdır. Her piyasa yükselişini boğa piyasası olarak tanımlamak bu yüzden mümkün değildir. Özellikle piyasalardaki son 52 haftalık duruma bakılır ve bu süreçte piyasada görülen değerlerin %20 oranının üzerine çıkması boğa piyasası için önemli bir işaret kabul edilerek, boğa piyasasının başladığı kabul edilir. Bu piyasanın oluşması için bazı önemli etkenler ise şunlardır;

İşsizlik oranlarının azalması: İşsizliğin azalmış olması, piyasalardaki hareketlilik beklentilerini artıran en önemli etkenlerden biridir. Çünkü işsiz insan ile çalışan birinin alım gücü arasında, kıyaslanamayacak derecede farklılıklar vardır. Buna bağlı olarak şirketler, kazançlarının yükseleceği için yatırımcılara daha fazla güven verir.

Yatırımcı güveninin artması: Varlık fiyatlarına yatırımcılarının güvenlerinin artması, piyasalara olumlu yansıyacak durumların başında gelir. Bunun bir sonucu olarak da tüm finansal varlıklarda yükselme söz konusu olur.

Büyüme oranının artması: Ekonominin daha yüksek bir seyirde büyümesi sonucunda, insanların tüketime dayalı harcamalarında da artış olacaktır. Şirketlerin ürün ve hizmet satışları da bu bağlamda artacağı için, şirketler işçi alımına yani istihdama daha fazla önem verecek ve piyasanın büyüme hızının artmasına katkı sunacaklardır.

Ayı Piyasası Nedir?

Piyasalarda olumsuz beklentilerin daha yoğun yaşandığı, istihdamın azalarak ekonomik anlamda darlıkların yaşandığı süreci kapsamaktadır. Bu süreçte yatırımcılar, üreticiler ve tüketiciler için piyasa beklentileri en az seviyededir.

İşsizlik oranının artması, piyasa arzının düşmesine neden olan önemli bir gelişmeye neden olacaktır. Bu gelişme ise piyasayı bütünüyle olumsuz etkileyecek ve ekonomik durgunluk olumsuz şekilde seyretmeye devam edecektir.

Ayı piyasasının oluşması şu şekilde olmaktadır;

Yatırım çeşitliliği artar: Piyasa yatırımcıları bu süreçte oluşabilecek riskleri en aza indirmek için, bir veya birkaç yatırım kanalı yerine birikimlerini daha fazla yatırım çeşidine kanalize ederek riskleri azaltmaya çalışır. Bu durum arz-talep dengesinin bozulmasına etki edebilir.

Yatırımlar daha uzun vadelidir: Ekonomik durgunluk neticesinde yatırımcılar hisse senedi veya diğer varlık yatırımlarını daha ucuz fiyatlarla alır. Piyasanın durgun olması kar beklentisini azaltacağı için, yatırımcılar ayı piyasasının sona ermesini bekler. Bu durumda süreç biraz daha uzar.

Satışların açığa yapılması: Yatırımcıların pozisyon açıklarını kapatmak için, ellerinde bulunmayan hisse senetlerini daha düşük fiyatlarla açığa satması söz konusu olur. Bu durumda aslında arz-talep dengesinin daha fazla bozulmasına neden olmakta ve ayı piyasasına giriş süreci hızlanmaktadır.

Boğa ve Ayı Piyasası Ne Kadar Sürer?

Bu piyasaların süreleri hakkında net bir bulgu yer almamakla birlikte, bugüne kadar yaşanan ayı veya boğa piyasası süreçleri bir ortalama vermeyi mümkün kılmaktadır. Bugüne kadar yaşanan piyasa gelişmeleri dikkate alındığında boğa piyasasının yaklaşık 9 yıl, ayı piyasasının ise ortalama 1.4 yıl sürdüğü gözlemlenmiştir.

 


HABER ETİKETLERİ boğa piyasasıayı piyasasıboğa piyasası ne kadar sürerayı piyasası ne kadar sürerayı piyasası nedirboğa piyasası nedir

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama