Borç Transferi Nedir, Nasıl Yapılır?

Borç Transferi Nedir, Nasıl Yapılır?

Borç transferi mevcut olan bir kredi, kredi kartı ya da başka bir bankacılık ürününden doğan borç bakiyesinin farklı bir bankaya transfer edilmesine denilmektedir. Daha rahat ödeme koşulları ile borçlarından kurtulmak isteyenler sıklıkla “Borç transferi nasıl yapılır?” sorusunu sormaktadır.

Borç Transferi Avantajları

Borç transferi bankaların gelirini arttığı için oldukça sevilen bir işlem olarak karşımıza çıkmaktadır. Öyle ki bu durum bankalar arasındaki rekabeti de arttırmaktadır. Borç transferi gerçekleştiren bir banka kendi gelirini arttırıp karşı bankanın gelirini azalttığı için müşterileri seve seve borç kredisi vermeyi kabul ederler. 

Borç transferini genellikle birkaç bankaya borcu olan kişiler kullanmaktadırlar. Böylece hem borçlar tek bir yere toplanır hem de aynı gün ödeme yapılabilme sayesinde tüm taksit sorunsuz bir şekilde ödenebilmektedir.

Bankaların tüm borçları tek bir çatı altında toplama işlemine borç transferi denmektedir. Özellikle faizlerin düşmesi ve müşterilere çok daha iyi fiyatlar çıkarılabilmesi koşuluyla borç transferi oldukça avantajlı bir işlemdir. Borç transferinin bir diğer güzel yanı ise müşterilerine daha çok taksit imkanı sağlamasıdır. 

Örneğin 3 bankaya 6 aylık taksitleriniz bulunuyorsa başka bir banka aracılığı ile borçlarınızı tek bir çatı altında toplayarak bu taksit suresini 12-24 veya 36 ay şeklinde yapılandırabilirsiniz. Ancak boş transferinin kötü yanı da bulunmuyor değil. Bu da borçlarınızı tek bir çatı altında toplayacağınız bankanın size çeşitli Faizler ve dosya masrafı çıkartarak borcunuzu biraz daha fazla gösterebilmesidir. Borçlarınızın taksit sayısı yükseleceğini den çoğu zaman borç transferi mantıklı bir işlemdir. Peki borç transferi nasıl yapılır?

Borç Transferi Nasıl Yapılır?

Öncelikle yapmanız gereken şey borç transferi yapan bankaları tespit etmektir. Bu işlemden sonra borç transferi yapan bankaların internet bankacılığı telefon bankacılığı veya direkt olarak şubesine müracaat ederek gerekli şartları sağlayıp sağlamadığınızı öğrenebilirsiniz. Eğer gerekli şartları sağlıyorsanız borç transferi işleminiz kısa bir süre içerisinde gerçekleştirilecektir.

İşlem gerçekleştikten sonra ilk aşamada dosya masrafı gibi ücretleri ödemeniz gerekmektedir. Ücretleri ödedikten sonra hesap kesim tarihi sizin istediğiniz güne alınmaktadır. Bu tarihten sonra belirtilen taksit sayısında ödeme yapmanız gerekmektedir. Borç transferi işlemini gerçekleştirdikten sonra banka, toptan borcumuz da genellikle yüzde bir tutarında bir faiz miktarı uygulanmaktadır. Bu faiz tutarı ile birlikte toplam borcunuz hesaplanır ve size tekrar bir rakam çıkarılır. Eğer bu rakamı da onaylarsanız borç transferi işleminiz gerçekleşmiş olacaktır.

Borç transferi faiz oranı şu şekilde hesaplanabilir. Örneğin toplam 10.000 TL borcunuz bulunuyorsa ve bankanızın size sunduğu aylık faiz oranı yüzde bir ise her ay borcunuza 100 TL eklenecektir. Toplam borcu 24 ayda ödemek istediğiniz düşünülürse borç bitimine kadar ödeyeceğiniz toplam tutar 12 bin 400 TL şeklinde olacaktır. Faiz oranları ve geri ödeme şartların bankaların uyguladığı şartlara göre farklılıklar gösterebilir.

Bu içeriğimizin ardından bir başka bankacılık çözümü olan “Taksit Erteleme Gün Sayısı Nedir?” başlıklı içeriğimiz de dikkatinizi çekebilir.


HABER ETİKETLERİ borç transferiborç transferi nedirborç transferi başvurusuborç transferi avatanjlarborç transferi ne işe yarar

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama