Borcumu Ödedim, Kara Listeden Nasıl Çıkarım?

Borcumu Ödedim, Kara Listeden Nasıl Çıkarım?

Bir şekilde borçlarınızı ödemekte zorlanıp kara listeye mi girdiniz? Borcumu ödedim, kara listeden nasıl çıkarım? Diye soruyorsanız bu yazıda “Kara listeden nasıl çıkılır?” sorusunun yanıtını bulacaksınız.

Müşterisi olduğunuz bankaların ürünleri olan kredi kartları, krediler ve avans mevduat hesaplarınızı kullandıktan sonra borcunuzu ödemezseniz ve üzerinden 90 gün süre geçerse yasal takip şartları devreye girer. Bu noktadan sonra Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi tarafından kara liste olarak adlandırılan bir listeye alınırsınız. 

Borcumu ödedim, kara listeden nasıl çıkarım diyorsanız bunun için 2013 yılı Merkez Bankası’nın yatığı açıklamayı okumak gerekir. Bu açıklamaya göre tüm borcunuzu kapadıktan 5 yıl sonra kara listeden otomatik olarak çıkarılıyorsunuz. 

Bunlara ek olarak hükümetin çıkardığı sicil afları da kara listeden isminizin silinmesini sağlayabilir. Fakat unutulmamalıdır ki bu aftan yararlanabilmek için borcunuzu yapılandırmış olmanız gereklidir. Bunun yanında yapılandırdığınız borçlarınızı düzenli bir biçimde ödemeniz de gerekir.

Kara Listede Miyim, Nasıl Sorgularım?

Eğer borcunuzu ödemediğiniz için kara listede olduğunuzdan şüpheleniyorsanız ve “kara listede miyim nasıl sorgularım?” sorusunu soruyorsanız size bir çözüm önerimiz var. Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Raporu Başvurusu sayesinde bu durumu açıklığa kavuşturabileceksiniz. Bunun için gerekli E-Devlet linki buradadır. Bu sayfaya ulaşarak kimlik bilgilerinizi doldurabilir ve kredi risk notunuzu görüntüleyebilirsiniz. Böylece kara listede olup olmadığınızı kesin bir şekilde öğrenmiş olacaksınız. Buna ek olarak bu belgeyi ayda bir kez elde etme ve gün içerisinde yalnızca 3 kez görüntüleme hakkınız olduğunu da eklemek gerekir.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Kara listeden nasıl çıkılır?” sorusu ekonomik anlamda sıkıntı yaşayan ve kredi borçlarını ödeyemeyen birçok insan tarafından sorulmaktadır. Bunun için birkaç yol mevcuttur. Fakat öncelikle borcunuzu kapatmış ya da yapılandırmış olmanız gereklidir. Aksi takdirde kara listeden çıkmanız gerçekleşmeyecektir.

  • Merkez Bankası’nın yaptığı bir açıklamada; kara listede olan insanların borçlarını kapattıktan 5 sene sonra listeden çıkartılacağı belirtilmiştir. Bunun için öncelikle borcunuzun tamamını kapatmanız ya da yapılandırmanız gerekir. 
  • Buna ek olarak hükümetin bazı dönemler çıkardığı sicil aflarına başvurarak önce borcunuzu yapılandırabilir ve daha sonra kara listeden çıkabilirsiniz.
  • Kara listeden çıkabilmek için öncelikle borçları kapatmak ve ardından temiz bir sicil görüntüsü oluşturmak gerekir. Birkez borcunuzu kapattıktan sorna borç son ödeme tarihlerinizi geciktirmeyin. 
  • Borçlarınızı geciktirmediğiniz gibi kredi kartı borçlarınızın asgarisini değil tamamını ödeyin. Düzenli ödemeler yapın.
  • Kartlarınızı yaklaşık 6 ay hiç kullanmayın ardından düzenli kullanmaya başlayın. 
  • Bunları uyguladığınız takdirde birkaç sene içerisinde sicil notunuz düzelecek ve kredi çekebileceksiniz.


HABER ETİKETLERİ Kara Listede Miyim Nasıl Sorgularım?Kara Listeden Nasıl Çıkılır?kara listeden çıkma

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama