Borsada Karanlık Oda Nedir?

Borsada Karanlık Oda Nedir?

Borsa yatırımcılarının veya borsada yatırım yapmak isteyenlerin sıkça duyduğu terimlerden biri, “karanlık oda” kavramıdır. Peki, borsada karanlık oda nedir? Ne işe yarar? Tüm bu soruların cevabını ve karanlık oda hakkında farklı bilgileri, aşağıda bulabilirsiniz.

Borsada Karanlık Oda Ne Anlama Gelir?

Öncelikle borsada karanlık oda ne demek? sorusuna cevap vererek, “Karanlık Oda” kavramının ne olduğunu tanımlayalım. Yatırım ortamlarında kullanılan terimler hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olmak, uzun vadede yatırımcıların yatırımlarında daha stratejik planlar yapmasına katkı sunacaktır.

Borsa yatırımlarında mevcut seans işlemlerinin kapanmasının ardından, emir toplama işlemleri 5 dakika daha devam etmektedir. Yani 18:00 ile 18:01 saatlerinde, borsada anlık işlemler durduktan sonra 18:05’e kadar alım satım emirleri alınmaya devam eder. Bu süre içerisinde yatırımcıların yatırım yapacakları hissenin güncel fiyatı sabit olarak kalmaktadır. Daha sonra ise alınan emirlerin toplam sayısına göre eşitleme işlemi yapılır. Burada belirtilen 4-5 dakikalık süre borsa yatırımcıları arasında “Karanlık oda” olarak tanımlanmaktadır. Bu süre içerisinde hisseler karanlık odaya gireceği için alım-satım işlemlerinin işlenmesi bu süre içerisinde gerçekleşmektedir.

Karanlık Odadaki İşlemleri Görmek İçin Ne Yapılmalıdır?

Borsada karanlık oda olarak tanımlanan bu süre içerisinde yapılan işlemlerin görülebilmesi mümkün olup, bunun için tek kademe derinlik lisansı veren yatırım aracısı şirketlerden tek kademe derinlik lisansı alınması gerekmektedir.

Derinlik lisansına sahip olmayan yatırımcıların bu lisans dışında kapanış seansındaki alım satımları görmeleri, başka şekilde mümkün olmamaktadır.

Kapanış Seansı İşlem Saatleri 

Karanlık oda kavramını kapsayan son kapanış seansı işlem saatleri aşağıdaki şekildedir:

  • 18:01 – 18:05 arası 4 dakika emir toplama süreci
  • 18:05 – 18:07 arası 2 dakika fiyatların belirlenmesi ve kapanış seans işlemleri süreci
  • 18:08 – 18:10 arası 2 dakika kapanış ve tek fiyattan işlemler süreci

Karanlık odada yapılan işlemlerin görülebilmesi için ihtiyacınız olan tek kademe derinlik lisansını, aracı kurumlar üzerinden alabileceğiniz gibi hisse senedi işlemlerini gerçekleştirdiğiniz ilgili bankanın yatırım kısmından da temin edebilirsiniz. 

İhtiyacınız olan tek kademeli derinlik lisansı ücretleri, lisans satışı yapan kuruma göre farklılık göstermektedir. 

Karanlık Oda Süreci Riskli midir?

Borsa yatırımlarında risk analizi yapmak, yatırımcıların en fazla dikkat etmesi gereken hususlardan biridir. Bu yüzden karanlık oda sürecinde de, yapılacak yatırımlar için iyi bir analizin yapılması önemlidir. 

Borsada yapılan işlemlerin en fazla hareketli olduğu ve risk taşıdığı zaman dilimleri, karanlık odayı kapsayan zaman dilimleridir. Bu yüzden bu kısa süreçte yatırım yapacakların, çok daha dikkatli olmaları gerekir.

Karanlık Oda ve Kör Havuz Arasındaki Fark Nedir?

Özellikle yeni borsa yatırımcıları, bu iki kavram arasında kafa karışıklığı yaşamaktadır. Ancak kör havuz ile karanlık oda kavramları, içerik özelliği bakımında birbirinden oldukça farklıdır.

Kör Havuz kavramında, borsada büyük aracı firmaların yaptıkları emir işlemleri esnasında firma isimlerinin gizli tutulmasıdır. Yani Kör Havuz sistemi, aracı kurumların yapmış olduğu yatırımların takip edilmesini engellemeye yarayan bir sistemdir.


HABER ETİKETLERİ borsada karanlık odaborsa karanlık oda saatleriborsa karanlık oda ne işe yararborsa karanlık oda riskli mi

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama