Borsada Short ve Long Ne Anlama Gelir?

Borsada Short ve Long Ne Anlama Gelir?

Bitcoin ve borsa dünyasıyla ilgili olanların mutlaka duyduğu long ve short kavramları, piyasa durumuna ve buna bağlı olarak yapılacak yatırım çeşidine göre kullanılmaktadır. Borsada short ve long ne anlama gelir? Konulu yazımızda bu kavramları detaylı olarak inceledik. 

Bu kavramların borsa piyasalarındaki karşılıkları ve neleri ifade ettiklerine bakacak olursak, şunlardan bahsedebiliriz.

Borsada Short ve Long'un Anlamı

Borsada sık kullanılan terimler arasındaki Short; Türkçe olarak kısa anlamına, long ise uzun anlamına gelmektedir. Borsa üzerinden bir tanımlama yapacak olursak ise, kısa ve uzun pozisyon yatırımları şeklinde tanımlanabilmektedir.

Short Pozisyon Nedir? (Kısa pozisyon)

İşlem yapılan borsa unsurunun düşeceğine dair bir beklenti varsa, bu beklentinin neticesinde satış yapılması işlemi olarak short yani kısa pozisyon tanımı olarak kullanılabilir.

Short pozisyon için basit bir örnek verecek olursak, dolar kurunu daha anlaşılır olması bakımından kullanabiliriz. Mevcut dolar kuru için düşüş beklentisinin olması halinde yatırımcı elindeki doları TL’ye çevirip, daha sonra doların düşmesiyle birlikte yeniden dolar alarak doların yükselmesi ile birlikte elde edeceği kar, short işleminin bir sonucu olacaktır.

Dolar düştükten sonra kısa vadede yeniden alınma işlemiyle, short pozisyonu kullanılarak kazanç elde edilir. 

Long Pozisyon Nedir?

Kısa pozisyonun tam aksi bir işlem olan long pozisyonda ise, yatırım unsurunun orta ve daha uzun vadede değer kazanacağını analiz eden yatırımcının, yatırım unsuruna yapacağı yatırım olarak tanımlanır. Yatırımcının herhangi bir menkulü bu düşünceyle alması durumunda, long position yani uzun pozisyon işlemi sağlanmış olacaktır.

Buna göre yine dolar üzerinden örnek verecek olursak, yatırımcı doların artma ihtimalini değerlendirerek TL’yi dolara çevirip, doların almış olduğu tutarın üzerine kar edeceği seviyeye gelmesini bekleyerek işlem yapmasıdır. Dolar tekrar TL’ye çevrildiğinde yatırım miktarının üzerinde kar edilmesi ile birlikte, uzun pozisyon amacına uygun bir şekilde gerçekleşmiş olacaktır.

Yatırımcı yatırım aracının kendini kara geçirdikten sonra yatırımını bozmayarak, dilediği süre boyunca long pozisyonda kalmayı da tercih edebilmektedir.


HABER ETİKETLERİ borsada short ne demekborsada long ne demekshort pozisyonlong pozisyonborsada short ve long

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama