Borsada Silver Cross, Death Cross ve Golden Cross Ne Demektir?

Borsada Silver Cross, Death Cross ve Golden Cross Ne Demektir?

Borsada işlem yapmak isteyenlerin teknik analiz konularına hâkim olması, yapılacak analistler üzerinden doğru stratejiler uygulamaları ve bunlara bağlı olarak risk değerlendirmelerini de en iyi şekilde yapmaları oldukça önemlidir. Bu yüzden borsada silver cross, death cross ve golden cross ne demektir? Sorularının cevabını bilmek, her yatırımcıya ekstra katkı sağlayacaktır.

Golden Cross Nedir?

Toplamda 3 aşamadan oluşan Golden Cross, uzun vadeli hareketli ortalamanın kısa vadeli hareketli ortalama tarafından kesilmesiyle oluşan yükseliş sinyali olarak kabul edilmektedir.

Golden cross’ta ilk aşama olarak, satışların bitiminin ardından gelecek düşüş trendinin neticesinde, fiyatların dip noktada olmasını gerektiren bir durum ortaya çıkar. İkinci aşamada ise oluşan trendin tam tersine dönmesini tetiklemektedir. Son aşamaya baktığımızda ise yükselişin çok yüksek fiyatlara kadar devam etmesi beklenir.

Day trading yani günlük yatırım yapan kişiler, golden cross analizi yapmak için 5 ile 15 döneme dayalı ortalamaları kullanırlar. Grafik zaman aralığının 1 dakikadan başlayıp aylara kadar ayarlanabilmesi, yatırımcılara daha fazla teknik detay sunmaktadır.

Silver Cross Nedir?

Silver Cross; Borsada yükselişi işaret eden teknik analiz tabanlı terimlerden biridir. 21 günlük hareketli ortalamalarda görülen yükselişin, 50 günlük hareketli ortalamayı kesmesiyle oluşmaktadır.

Death Cross Nedir?

Borsada ölüm kesişimi olarak da anılır. Büyük selloff potansiyelini gözlemlemek için kullanılan, oldukça teknik grafik modeli olan Death Cross, yatırım aracının kısa vadedeki hareketli ortalamasının, uzun vadede gerçekleşen hareketli ortalamanın altına düştüğünde ortaya çıkan grafiktir.

Death Cross grafiklerinde kullanılan hareket ortalamaları daha çok 50 ve 20 günlük hareketli ortalamalar olarak öne çıkarlar. Her ne kadar kısa vadeli momentumun yavaşladığına dair bir işaret olsa da kesinlikle borsa piyasasının sona ereceğine dair daima kesinlik ifade eden bir işaret olarak kabul edilmemelidir.

Borsada doğru teknik analizlerin yapılabilmesi için oldukça işe yarar göstergeler olan bu yöntemler, her zaman için %100 doğruluk olarak kabul edilmemeli ve yatırımlarda farklı analiz ve takipler dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Bu tekniklerle birlikte farklı detayların kullanılması kayıp riskini en aza indirdiği gibi, kazanç kısmında da yatırımcıyı daha şanslı kılmaktadır.


HABER ETİKETLERİ silver crossdeath crossgolden crossborsada silver crossborsada golden crossborsada death cross

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama