Borsada Tahtacı Ne Demek, Kime Denir?

Borsada Tahtacı Ne Demek, Kime Denir?

Tahtacı, borsada işlem yapanların veya borsa terimleri ile ilgilenenlerin sıklıkla karşılarına çıkan terimler arasındadır. Borsada tahtacı ne demek, kime denir? Konusuna değinmeden önce borsada tahta ne demektir konusunu incelemek gereklidir. 

Borsada Tahta Ne Demektir?  

Borsada tahta kelimesi alış ve satışı ifade etmektedir. Borsa işlemleri dijital platformlarda yapılmadan önce alış ve satış işlemleri tahtalar üzerinde yapıldığı ve bu tahtalarda işlemlerin durumları görülebildiği için bu kelime borsa terimleri içerisine girmiştir. 

Hisse senetlerinin alış ve satış işlemlerinin özellikle internetin olmadığı yıllarda tahtalara yazılması ile borsa terimi haline gelen bu kelime halen kullanılmaktadır. 

Borsada Tahta Kapanması Nedir? 

Şirketlerin hisse senetlerinin alış ve satış işlemlerinin gerçekleşmesi için kanun şartlarının yerine getirilmiş olması gereklidir. Borsada bu şartları sağlayamayan şirketlerin hisse senetlerinin tahtası yani alış ve satış işlemleri kapanmaktadır. Bu durum gerçekleştiğinde ise tahtası kapanan şirket veya şirketlerin büyük maddi kayıplar yaşaması söz konusu olur. 

Borsada Tahtacı Kime Denir?

Borsada tahtanın ne anlama geldiğini kısaca açıkladıktan sonra borsada tahtacı kime denir? Sorusuna dönecek olursak; borsada tahta yani alış ve satış işlemlerini düzenleyen, hisse senetlerinin fiyatlarının toplam tutarına göre hisse senetlerinin fiyatını aşağıya veya yukarıya hareket ettiren kişiler tahtacı olarak tanımlanmaktadır. Tahtacı olan kişi borsada hisse senetlerini istediği gibi hareket ettirir. Bu kişiler aslında en güçlü alıcı ve satıcılardır. Bir çeşit spekülatördür. 

Borsa seanslarında hisse senetlerinin fiyatları her seans boyunca toplam alış ve satış fiyatına bağlı olarak ilerler. En yüksek veya en düşük fiyatı veren kişi veya kişiler hisse senetlerinin fiyatlarını belirler. Kısa anlatımla bu kişiler borsada tahtacı olarak bilinirler. 

Borsada Tahtacıların Kim Olduğu Biliniyor Mu?

Dijitalleşmenin borsada da tam anlamıyla uygulanıyor olması nedeniyle günümüzde borsadaki tahtacıların kim olduğu bilinmiyor. Dijitalleşmenin olmadığı dönemlerde tahtacılar daha belirgin olabiliyordu. Direk olarak hisse senetlerine verilen fiyatlar kişi tarafından tahtalara yazılarak verildiği için tahtacıları tespit etmek oldukça kolaydı. Ama artık hemen her şey internet üzerinden dijital şekilde yapılıyor olduğu için bunu tespit etmek mümkün olamıyor. Hatta günümüzde işlemlerin çoğu mobil olarak cihazlar üzerinden yapılıyor, şirketler hisselerini yine bu yollardan borsaya sunuyor. 

Dijital Ortamda Tahtacının Görevi Nedir? 

Borsada dijitalleşme öncesi tahtacıların nasıl hareket ettiklerini yazımızın önceki başlıklarının altında açıklamıştık. Günümüz borsasında tahtacının görevine gelecek olursak; geçmiş yıllardan daha gizli olarak tahtacıların asli görevleri halen devam etmektedir. Borsada işleme alınan hisselerin alış ve satış fiyatları artık yeni nesil dijital tahtalara yazılmaktadır. Bu fiyatları belirleyen kişi olan tahtacılar da dijital borsa platformlarında bu tahtaları takip ediyorlar ve tabiri yerindeyse gidişatı belirliyorlar. Her ne kadar artık yapay zekalar bu işlemleri yapan kişilerin yerini almışlarsa da köklü ve uzun zamandır borsada yer alan tüm şirketler tahtacı kavramını kullanmaktadır.

Borsada tahtacı nedir üzerine bilgi edinmenizin ardından "Borsada karanlık oda" içeriğimizi de okumanızı öneririz. 


HABER ETİKETLERİ borsada tahtacı kimdirborsada tahtacı nedir

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama