Defacto’nun sahibi kim, nereli?

Defacto’nun sahibi kim, nereli?

Türkiye'de giyim üzerine faaliyet gösteren Defacto’nun sahibi kim ve Defacto’nun sahibi nereli? Sorularına cevap bulacağınız yazımızda, Defacto’nın kısa başarı hikayesine de ulaşabilirsiniz.

Gerek fiziki ve gerekse online mağazaları ile her yıl milyonlarca satış rakamlarına ulaşan Defacto Türkiye'nin önemli markalarından biri olduğu gibi farklı birçok ülkede de faaliyet göstermektedir.

Defacto’nun Sahibi Kim?

Defacto kimin ve kurucusu kim? Sorularından başlayacak olursak, Defacto Zeki Cemal Özen tarafından kurulmuştur. 2005 yılında kurulan ve günümüze kadar gelişimini hızla sürdürerek İran, Mısır, Kuzey Irak, Gürcistan, KKTC, Rusya, Azerbaycan, Beyaz Rusya, Arnavutluk, Ürdün, Lübnan, Filistin ve Kazakistan gibi ülkelerde 500 mağazası bulunan Defacto’nun üst şirketi ise, Ozon Tekstildir. Zeki Cemal Özen aynı zamanda, Ozon Tekstil CEO’su görevini yürütmektedir. 

İsmi yabancı olsa da bir Türk şirketi olan Defacto, Türkiye'nin tüm illerinde en işlek caddelerde mağazalara sahiptir. Kaliteli ürün uygun fiyat konseptinden hareketle çalışmalarına devam eden Defacto, birçok sosyal sorumluluk projesi ile de adından söz ettirmektedir. Türkiye'nin 36. Büyük firması konumundaki şirket, gelişimini hızla sürdürmeye devam etmekte olup Türkiye genelinde tam 327 mağaza sayısına ulaşmış durumdadır.

Diğer yandan Defacto’nun sahibi nereli? Sorusuna da cevap vererek, Zeki Cemal Özen hakkında biraz daha bilgi sunalım. Zeki Cemal Özen, Sivas’ın Akıncılar ilçesinde dünyaya gelmiştir. İlk ve orta öğrenimini burada tamamlayan Özen, daha sonrasında İstanbul’a gitmiş ve burada çeşitli işlerde çalışmıştır. Tekstil fabrikalarında da bir süre çalışan Özen, ilerleyen süreçte birikimlerini yatırıma dönüştürmüş ve öncelikle Ozon Tekstili kurmuştur. Daha sonrasında giyim koleksiyonuna merak salan Özen, hayatındaki en önemli kararlardan birini vererek Defacto markasını oluşturmayı başarmıştır.

14.000 Çalışanı ile Giyim Sektörünün Devleri Arasında

Günümüze kadar gelinen süreçte daima büyüme hedefi ortaya koyan şirket yönetimi bunu başarmış ve Defacto şuanda 14 binden fazla çalışana ulaşmıştır. Çalışan sayısıyla da kendi sektöründe istihdama önemli katkılar sunan giyim mağazaları zinciri, yurtdışı faaliyetlerine de daha fazla önem vererek yurtdışındaki büyümesini de sürdürmeye devam etmektedir. Çevreye duyarlı bir üretim politikası izleyen Defacto’nun, farklı ülkelere de şubeler açacağı bilinmekte olup her yıl şubelerine bir yenisini daha eklemektedir.


HABER ETİKETLERİ defactodefacto nasıl kuruldudefacto'nun sahibidefacto'nun sahibi nerelidefacto başarı hikayesi

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama