Dolar Fiyatı Alım Satım Gücünü Nasıl Etkiler?

Dolar Fiyatı Alım Satım Gücünü Nasıl Etkiler?

Ülkemizde hem şirketler arasındaki anlaşmalar hem de bireysel anlaşmalarda en çok tercih edilen ve en çok kullanılan döviz kurlarından biri dolardır.

Dolar Fiyatının Ekonomiye Etkileri

Dolar döviz kurları arasında ülkemizdeki insanların alım-satım gücünü en çok etkileyen para birimlerinden biri olarak görülmektedir.  Bu durumda ithalatların çoğunlukla dolar üzerinden gerçekleşmesinin payı büyüktür. İthal edilen ürünlerin fiyatlarının artması direkt olarak toptan ve perakende satış fiyatlarını da etkilemekte ve enflasyonun yükselmesine neden olmaktadır.

Günümüzde hemen hemen her sektörün dolar ile alım yapan bir birimi mutlaka bulunmaktadır. Bu da her ürünün doğrudan ya da dolaylı yoldan doların fiyatından etkilendiği gerçeğini ortaya çıkarır. Dolar fiyatında yaşanan en ufak bir dalgalanma dahi domino etkisi yaparak son tüketiciye kadar yansımaktadır. Küreselleşen dünyada bu etkiden kaçınabilmek pek olası görülmemektedir.

Bunun yanı sıra ülkemizde birçok borçlanma durumu da yine dolar üzerinden gerçekleşmektedir. AVM’lerdeki ve lüks semtlerdeki dükkan kiraları, şirketler arasındaki uluslararası anlaşmalar ve ham madde alımları çoğunlukla dolar üzerinden gerçekleşmektedir. Türk lirasının dolar karşısında değer kaybetmesi hem zincir markaların hem de kobilerin piyasada tutunabilmesini daha da zorlaştırmaktadır. Bu durum fiyatlara yansıdığında vatandaşın da alım gücünü ister istemez etkilemektedir.

Dolar Fiyatı ve Benzin Fiyatının İlişkisi

Doların fiyatı benzinin fiyatı üzerinde doğrudan etkilidir. Benzin fiyatlarının uluslararası pazarda dolar üzerinden belirlenmesi akaryakıt istasyonlarından benzin alan son kullanıcıya kadar yansıya bir zincirin oluşmasına neden olur. Dolar yükseldikçe benzin fiyatları da artış gösterir ve bu da vatandaşların alım gücüne doğrudan etki eden bir durumdur.

Dolar ve Faiz Oranlarının İlişkisi

Dolarda yaşanabilecek iniş ve çıkışlar kredi faiz oranları üzerinde de etkilidir. Kredi faiz oranlarının yükselmesi ülkemizdeki vatandaşların alım gücünü ciddi oranda etkileyen bir durumdur.

Doların yükselmesi bir tek maaşını dolar üzerinden alan, gayrimenkullerini dolar üzerinden kiraya veren ya da dolara yüksek meblağda yatırım yapmış kişilerin alım gücüne olumlu katkıda bulunur. Bu kişiler dolar kazanıp Türk lirası üzerinden harcama yaptıkları için, doların dikine yaptığı her hareket onlar için büyük bir avantaja dönüşmektedir.


HABER ETİKETLERİ dolar alım satımdolar kuru

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama