Dolar Hareketinin Son 10 Yıllık Analizi

Dolar Hareketinin Son 10 Yıllık Analizi

Dolar kuru son yıllarda büyük bir yükselişe geçerek Türk lirası karşısında ciddi bir değer kazanmıştır. Bu yükselişi doğru yorumlayabilmek ve gelecekteki dolar fiyatı yönelmeleri hakkında doğru tahminlerde bulunmak için son 10 yıldaki döviz fiyatlarını mercek altına almak faydalı olacaktır. Dolar kurunun 10 yıllık grafiksel görünüşüne sitemizdeki dolar kuru sayfasından ulaşabilirsiniz.

Dolar fiyatı 10 yılda nasıl değişti?

Dolar kuru TL karşısında son 10 yılda istikrarlı ve büyük bir yükseliş yakalayarak 1.52 Türk Lirasından 6.77 Türk Lirasına (güncel fiyat için lütfen döviz kategorimize bakınız) yükselmiştir. 2018 yılına 4 liranın altında başlayan dolar önce 4 lira barajına ardından 5 lira  ve 6 lira barajını aynı yıl içerisinde geçmiştir.  2019 yılında ve 2020’nin başında da dolar yatırımcısının yüzünü güldürmüştür. Grafiğe baktığınızda Amerikan dolarının sürekli dikey bir hareket sergilediğini rahatlıkla görebilirsiniz. Bu demek oluyor ki 10 yıldır dolar yatırımı yapan kişiler ciddi anlamda kazanç sağlamıştır. Kısa süren istisnalar haricinde dolar sürekli yukarıya doğru bir hareket sergilemiştir. Ancak günümüzde yaşanan olaylar neticesinde kur farkları büyük avantajlar sağlamamaktadır. Bu nedenle detaylı araştırma ve inceleme yaparak doğu miktarlar ile yatırım araçlarına yönelmek gerekmektedir. 

Dolar Hareketini Etkileyen Faktörler

Dolar analizi yaptığımızda karşımıza farklı grafik hareketleri çıkmaktadır. Bu hareketi etkileyen bazı faktörler vardır. Sıralayacak olursak;

  1. Dünya devletlerinin birbirleri ile olan politik etkileşimleri
  2. Dünya ülkelerinin ticari hareketleri
  3. Ülkeler arasında yaşanan ekonomik ve coğrafik savaşlar
  4. Dünya genelini etkileyen ve ölümlere neden olabilen pandemik durumlar ve hastalıklar
  5. Ülkemizin yabancı ülkelere yapmış olduğu ithalat derecesidir.

Sıraladığımız bu faktörler doların paramız karşısındaki hareketlerini direkt olarak etkileyen faktörlerdir. Bu etkenlerden birinin değişmesi gün içinde dolar fiyatlarında değişikliklere neden olmaktadır. Bu nedenle yakın piyasa takibi şarttır. Özellikle son on yıldır pik seviyesine gelen Suriye sorunu ve bulaşıcı hastalıklar doların zirve noktasına çıkmasına neden olmuştur. 

Dolar İyi Bir Yatırım Aracı Mıdır?

Günümüzde yaşanan ve dünya genelini etkileyen salgın hastalık nedeni ile ülke ekonomileri büyük zararlar görmektedir. Küresel piyasa ekonomileri tasarruf ve temkinli davranış konumuna geçmektedirler. Dünyanın içinde olduğu duruma bakılırsa piyasalar uzun süre bu temkinli hareketlerini sürdürmeye devam edecektir. Bu nedenle şu durumda aktif yatırım ve pozisyon almak yerine sizlerde daha doğru adımlar atabilir ve aceleci davranmayabilirsiniz. 

Dolar seviyesi bazı noktalarda direncini korumaktadır. Salgının hızının azalmaya başlaması dolar seviyesinin düşesine neden olmuştur. Bu nedenle bu günlerde dolar yatırımı yapmak çok mantıklı bir durum değildir. Hızlı yükselişlere kapılarak ani düşmeleri göz ardı etmemelisiniz. 


HABER ETİKETLERİ doların 10 yılıdolardolar kuru

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama