Dolar Kuru Nasıl Hesaplanır?

Dolar Kuru Nasıl Hesaplanır?

Döviz kuru hesaplamak, yatırım yapan kişiler için oldukça önemli bir husustur.  Para birimlerindeki farklılıklar ve piyasadaki değerleri, uluslararası yatırımcılar için kar-zarar noktasında en önemli parametrelerdendir. Döviz kuru hesaplama basit bir işlem olarak düşünülse de aslında oldukça zordur. Uluslararası yatırımcılar ve döviz alıp satan kişiler için döviz kurundaki hafif bir dalgalanma büyük kayıplara neden olabilir. 

Dolar Kuru Hesaplaması

1 doların kaç TL olduğunu her gün sitemizi ziyaret ederek anasayfamızdaki dönüştürücü ile kolayca öğrenebilirsiniz. Dolar kurunun Türk lirası üzerinden hesaplaması oldukça kolay bir işlemle gerçekleştirilir. Dolar Kurunu, Türk lirası üzerinden hesaplamak için basit bir tabirle elinizdeki Türk Lirasını şu an ki aktif olan dolar kuruna bölerek elde edebilirsiniz. Örneğin 200 TL / 5,7 ( 1 doların TL cinsinden değeri olarak ele alalım güncel değerler için döviz kategorisine tıklamalısınız ) = 35,08 USD olarak belirlenir. Bu şekilde elinizdeki Türk Lirasının kaç dolar ettiğini bulabilirsiniz. Döviz kuru hesaplamaları uluslararası yatırımcılar için önemli olduğu kadar turistler, ticaret yapanlar ve dolar üzerinden alış-veriş yapanlar için de önemli bir konudur. 

Bu hesaplamayı hiç zorlanmadan sitemizde bulunan dolar kuru hesaplama aracı ile de saniyeler içerisinde gerçekleştirebilirsiniz. 

Döviz Kuru Nedir?

Dolar fiyatı son yıllarda çok fazla yükselişe geçmiştir. Bu da insanların dolar kuru hakkında bilgi sahibi olmak gereksinimini arttırmıştır. Ülkemizde Türk lirasının dışındaki yabancı para birimlerine döviz denilmektedir. Yatırımcıların para kazanmaları için döviz işlemleri hakkında bilgi sahibi olmaları gerekmektedir. Kur, dövizin uluslararası para birimi cinsinden değerine denilmektedir. 

Özellikle uluslararası alanda yatırım yapan yatırımcılar, döviz fiyatları arasındaki farklılıklarından kâr elde etmeyi planlar. Döviz kuru da yatırımcıların işlem yaptığı döviz fiyatlarına denilmektedir. Dolar kurunun belirlenmesinde; ülkenin ekonomik koşulları, merkez bankaları gibi faktörler etkili olmaktadır. 

Dolar Kuru ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Dolar kurunun yükselişini ya da düşüşünü; dünya ülkelerinin ekonomiye yönelik verileri, enflasyon oranları, dünya siyaseti, diplomasi trafiği, işsizlik verileri, ülkenin üretim kapasitesi, ithalat-ihracat verileri, savaşlar vb. faktörler doğrudan etkilemektedir. Dolar kurundaki dalgalanmalara, para piyasasında devalüasyon, revalüasyon denilmektedir.

Devalüasyon, kısacası hükümetin kendi ülkesine ait para biriminin diğer ülkelere ait döviz karşısında değer kaybettirilmesidir. Revalüasyon ise tam tersi bir durum olup, ülkenin para biriminin yabancı ülkelere ait para birimi karşısında değerinin yükseltilmesidir. Tüm bu verilere bakarak dolar ne kadar olduğu, ilerleyen zamanlarda değerinin düşüp-düşmeyeceği konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.


HABER ETİKETLERİ Dolar Kuru HesaplamasıDöviz Kuru Nedir?

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama