Dolar kuru tahminleri nasıl yapılır?

Dolar kuru tahminleri nasıl yapılır?

Dolar kuru tahminleri yatırımcılar tarafından sürekli takip edile ve araştırılan bir konudur. Bir para biriminin nasıl hareket edeceğini tam olarak tahmin etmenin bir yolu yoktur ancak iyi bir tahmin ve doğru bir analiz yapmak için göz önünde bulundurulması gereken önemli etkenler vardır. 

Canlı Dolar Tahminleri 

Hiç kimse Amerikan dolarının Türk lirası, Euro ya da başka bir döviz karşısında nasıl bir seyir halinde olacağı hakkında yüzde yüz öngörülerde bulunamaz fakat gündemi doğru takip edebilmek ve gelişmeleri doğru okumak gerekli bilgi birikimiyle de bir araya gelince büyük başarı sağlayan canlı dolar tahminleri ortaya çıkabilir. 

Doğru dolar tahminleri için dikkat edilmesi gerekenlere gelin daha yakından bakalım.

Faiz oranları

Birincisi basit: Belirli bir ülkenin para biriminin değeri genellikle faiz oranları ile bağlantılıdır. Temel olarak, daha yüksek faiz oranları, insanların bu ülkede para biriktirme eğiliminde olduklarının iyi bir göstergesidir, çünkü tasarruflarından daha büyük bir getiri elde ederler. Bu, daha cazip olduğu için, para olarak değer kazanma olarak bilinen, takdir olarak bilinen bir para girişini beraberinde getirir.

Ekonomik büyüme

Faiz oranlarından sonra ekonomik büyümeye bağlantı vardır. Basitçe söylemek gerekirse, bir ülkenin ekonomisi ne kadar güçlü olursa, o ülkenin pazar alanına olan ilgi ve katılım o kadar yüksek olacaktır. Bu, o ülkenin para birimine olan talebin artmasına neden olur ve bu da o para biriminin döviz kurunda bir artışa yol açar. Diğer bir deyişle, eğer bir ülke ekonomik olarak güçlü bir performans gösteriyorsa, enflasyon da yükselir ve para biriminin değeri de artar.

Spekülasyon

Dikkate alınması gereken diğer bir faktör de, kendi kehanetini kendisi gerçeğe çeviren spekülasyonlardır. Temel olarak insanlar bir para biriminin fiyatının artacağını tahmin etmeye başladığında daha fazla satın alım yaparlar ve aslında kendileri için talebi yine kendileri arttırırlar. Spekülasyonun iyi bir örneği, düşen faiz oranları nedeniyle 2007 yılında zayıflayan ve spekülasyonun düştüğü için beklentilerin ötesine geçmeye devam eden Amerikan dolarıdır.

Uzun Vadeli Rekabet Edebilirlik ve Büyük Mac endeksi

Uzun vadeli döviz kurlarının satın alma güçlerindeki farklılıkları eşitlemek için değişeceği ileri sürülmüştür. Big Mac endeksi olarak bilinen bir teori, dünyanın çeşitli ülkelerinde bir McDonalds Big Mac satın almanın ABD doları cinsinden yerel fiyatını göstermektedir. Teori, Büyük Mac'in çok pahalı olduğu ülkelerde döviz kurunun aşırı değerlendiğini gösteriyor. Teori, bu döviz kurunun uzun vadede düşmesi ve bu para birimlerinin satın alma gücünü dengelemesi gerektiğini sürdürüyor.


HABER ETİKETLERİ Canlı DolarFaiz oranlarıdolardöviz

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama