Dolara Yatırım Yapmanın Avantajları ve Riskleri

Dolara Yatırım Yapmanın Avantajları ve Riskleri

Dolar özellikle ülkemizde ilk akla gelen yatırım araçlarından biridir. Canlı dolar fiyatı üzerindeki kısa süreli dalgalanmalar yatırımcıları yanıltabilse de uzun vadede kazandıran bir döviz olarak görülmektedir. Bu yazımızda paranızı dolara yatırmanın avantajlarını ve dezavantajlarını masaya yatırdık.

Son yıllarda kişiler yatırım konusunda daha istikrarlı adımlar atmayı tercih ediyorlar. Her konuda bilinçli hale gelen bu kişiler özellikle parayı nasıl ellerinde tutacaklarını araştırıyorlar ve kısa sürede az miktarda olan paralarını daha da arttırma imkânı buluyorlar. Dolar da bu yatırımlar arasında en çok tercih edilen enstrümanlardan biridir. Dolara yatırım yaparak parasını değerlendiren insanların göz önünde bulundurması gereken bazı püf noktalar bulunuyor. Çünkü bu enstrümana para yatırmak da çekmek de önemli riskler barındırıyor. Böyle durumlarda da paranın değer kaybetmemesi ve en doğru zamanın hangisi olduğunu bilmek için avantajları ve riskleri iyi değerlendirmek gerekiyor.

Dolara Yatırım Yapmanın Avantajları

Son yıllardaki verilere bakıldığında dolara yatırım yapmanın birçok avantajı olduğu söylenebilir. Öncelikle dünya genelinde en güçlü olan para birimlerinden biridir. Kısa süreli olarak değerlendirildiğinde dolar çeşitli dalgalanmalar gösterebilir ancak uzun vadede düzenli olarak önemli bir yükseliş ortaya çıkar. Mevcut koşullar altında paranızı Türk lirasında tutmak her geçen gün değerinin azalmasına neden olabilmektedir. Çünkü enflasyon oranları ve ekonomik dalgalanmalar neticesinde her şey daha pahalı olurken sizin paranız durduğu yerde değer kaybedecektir. Ancak Dolara yatırım yaptığınızda durum daha farklı olmaktadır. Artan fiyatlar karşısında sizin de paranız dolar ile birlikte değer kazanmaya devam edecektir. Özellikle de 5-10 ay gibi uzun vadeli yatırımlar yapıyorsanız doları da seçenekler arasında bulundurmanız karınıza olacaktır.

Dolara Yatırım Yapmanın Riskleri

Dolara yatırım yapmanın avantajları kadar elbette riskleri de bulunuyor. Bu risklerden birisi de dolardaki ani değer kayıplarıdır. Kısa vadeli olarak yatırım düşünüyorsanız dolar sizi hüsrana uğratabilir. Öncelikle doların çok dalgalı bir para birimi olduğu bilinmelidir. Siyasi olaylardan, ekonomik krizlerden ve daha birçok etkenden etkilenen bir para birimidir. Kısa vadede ciddi oranda değer kaybedebilir. Ancak uzun vadede yatırım yapanlar için bu denli büyük riskler bulunduğunu söylemek şu anki şartlara göre zor. Çok ani yükselebileceği gibi bu para biriminin aniden düşebileceği de unutulmamalıdır. Sadece dolara değil herhangi bir para birimine yatırım yapmadan önce mutlaka mevcut şartları ve oluşması muhtemel durumları araştırmak gerekiyor. Bu ince detaylar sayesinde kısa sürede yatırımlarınızdan somut sonuçlar elde edebilirsiniz. 


HABER ETİKETLERİ dolara yatırımdolardolar kuru

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama