Doların İniş ve Çıkışını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Doların İniş ve Çıkışını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Ülkemiz başta olmak üzere, tüm dünya ülkelerinde uluslararası piyasada en fazla kullanılan ve genellikle ticarette de tercih edilen ortak para birimi Dolar’dır. Bu sebeple dolar fiyatı yatırımcıları ilgilendirdiği kadar her vatandaşın da alım-satım gücünü etkileyen bir faktördür. Günlük olarak dolar kurunda düşme-yükselme gibi seyirler görülmektedir. Bazı durumlarda ise dolar kuru fiyatlarında ani dalgalanmalar yaşanarak hızlı iniş-çıkışlar yaşanabilmektedir. Bu makalede bu dolar kurundaki bu büyük değişikliklerin temel sebepleri irdelenecektir.

Dolar Fiyatını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Döviz yatırımcıları, döviz kurundaki fiyat dalgalanmalarına bakarak çok para kazanma ya da zarar etme gibi durumlarla karşı karşıya kalabilmektedir. Yatırımcıların dolardaki fiyat değişikliklerinden en yüksek karı elde edebilmeleri için kurdaki gelişmeleri yakından takip etmeleri büyük önem arz etmektedir. Dünya piyasasında en önemli döviz yatırımı yapılan para birimleri başta dolar olmak üzere, sterlin, riyal ve Euro’dur. Amerikan doları için aşağıda belirtilen faktörlere göre kur değeri belirlenmektedir.

 • Doların iç piyasada ya da dış ülke piyasasında arz ve talebi
 • Merkez bankası tarafından belirlenen faiz oranlarındaki yükselişler-inişler
 • Enflasyon oranları
 • Dünyayı etkileyen siyasi ve politik meseleler
 • Bir ülkenin kamu borcu denilen iç ve dış borç durumu
 • İstihdam sayısına bağlı olarak işsizlik verileri, yatırıma yönelik adımlar gibi sermaye hareketleri

Dolar Kurunu Etkileyen Faktörlerin İrdelenmesi

Dolar kurundaki dalgalanmaların seyri, ilerleyen zamanlarda hangi seviyelerde olacağını tahmin etmek ve analiz yapabilmek için yukarıda dolar kurunu etkileyen faktörlerin detaylı olarak bilinmesi yol gösterici olacaktır. Dolar yorum yapabilmek için dünyadaki gelişmeleri yakından talip etmelisiniz.

 1. Bir ülkede iç piyasa tarafından dolara olan ihtiyaç, o ülkeye dışarıdan gelen dolardan fazla ise dolar kuru yukarı yönlü seyredecektir.
 2. Ekonomik dalgalanmalara sebep veren iç ve dış etkenler, terör olayları, politik belirsizlikler gibi unsurlara bağlı olarak faiz oranları yükselecek ve bu durum yatırımcıların dövize yönelmelerini doğrudan etkileyecektir.
 3. Enflasyon oranının artması demek, ülkenin ekonomik hücreleri konumundaki işletmelerin giderlerinin artması ve yerli ürünlerin değerinin yükselmesi demektir. Bu yüzden tüketiciler ihtiyaçlarını yurt dışından ithal etmek süratiyle karşılama yoluna gideceklerdir. Bu da dolar kurunun yükselmesi yönünde etki edecektir.
 4. İç politika, siyasi belirsizlikler, liyakat sorunu, adaletsizlik, yapılan reformların ihtiyaçlara cevap vermemesi gibi konularda yatırımcılar dövize yatırma yönelecek ve dolar kuru yükselecektir.
 5. Bir ülkenin dış borcunun yüksek olması o ülkenin dövize olan ihtiyacını artıracaktır. Bu nedenle yatırımcılar o ülkeye yatırım yapmakta tereddüt edeceklerinden ekonomik istikrar bozulacaktır ve bu durum doların yukarı yönlü hareket etmesine yol açacaktır.


HABER ETİKETLERİ dolar iniş çıkışdoları etkileyen faktörler

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama