Dolarla Borçlanmanın Avantaj ve Dezavantajları

Dolarla Borçlanmanın Avantaj ve Dezavantajları

Dolar fiyatı sürekli olarak değişkenlik gösteriyor ve canlı dolar fiyatı anlık olarak döviz kategorimizden takip edilebiliyor. Dolarda dalgalanmaların sona ermediği bu gibi süreçlerde dolar ile borçlanmanın avantajlarını ve dezavantajlarını kaleme aldık.

Son yıllarda insanlar mal sahibi olabilmek ya da iş yeri açabilmek için borçlanma yoluna gitmektedirler. Bankalardan kredi kullanmak istemeyenler ya da herhangi bir bankadan kredi alma imkânı bulunmayan dolar gibi yatırım araçları üzerinden borçlanmayı tercih ediyorlar. En çok tercih edilen yatırım araçlarından birisi de dolardır. Fakat dolar üzerinden yüklü bir borcun altına girmeden önce mutlaka ince detaylara dikkat etmek gerekiyor. Dolarla borçlanmayı düşünenler borcun miktarını her zaman için göz önünde bulundurmalılar. Çok yüksek meblağda bir borcu dolar ile ödemek sanıldığından çok daha zor olacaktır. Her ne kadar avantajları olsa da Türkiye koşullarında riskleri her zaman daha da ağır basmaktadır. 

Dolar ile Borçlanmanın Avantajları

Dolar ile borçlanmanın avantajları nadir de olsa kişilerin yüzünü güldürebiliyor. Öncelikle doların son derece dalgalı bir para birimi olduğu unutulmamalıdır. Bu para biriminin kişilere büyük oranda zarar ettirmemesi için ülke ekonomisinin iyi durumda olması ve enflasyon oranlarının düşük olması gerekiyor. Bununla birlikte dolarla borçlanıldığı dönemde Türkiye ABD ilişkilerinin seyrinin de yakın takipte olması gerekiyor. Çünkü bu iki ülke arasındaki ilişkilerin gerilmesi doların fırlamasına neden olurken ilişkilerin normal seyrinde gitmesi doların aşırı yükselmemesine hatta daha da düşmesine ve TL’nin değer kazanmasına neden olmaktadır. Bu nedenle dolarda önemli düşüşler meydana geldiğinde borçlanma tutarı konusunda önemli bir avantaj yaşayabilirsiniz.

Dolar ile borçlanma ancak gelirinizin dolar karşısında daha güçlü bir para birimi üzerinden olması durumunda avantajlıdır. Türk lirasının seyrine baktığımızda ne yazık ki dolar karşısında büyük değer kaybettiğini söyleyebiliriz. Bu sebeple Türk lirası olarak kazanıyor ama dolar olarak borçlanıyorsanız bu durum size her zaman dezavantaj oluşturacaktır.

Dolar ile Borçlanmanın Dezavantajları

Dolar ile borçlanmanın avantajları kadar dezavantajları da vardır. Hatta ülkemiz şartları göz önünde tutulduğunda dezavantajlarının avantajlarından fazla olduğu bile söylenebilir. Dolar her geçen gün yükselen belirli dönemlerde de düşüşe geçen bir para birimidir. Bu para biriminin çeşitli dönemlerde aşırı yükselmesi dolar ile ödeme yapan kişileri önemli derecede zora sokabiliyor. Genelde siyasi gerginlik ve savaş durumlarında dolar tavan fiyatı bulabiliyor. Bu da ABD’nin diğer ülkeler karşısında güçlü durumda olduğu anlamına geliyor. Bu nedenle dolarla yüksek miktarda borçlanmayı düşünenlerin bu para biriminin önemli riskleri olduğunu unutmamaları gerekiyor. ABD ile olan en ufak bir siyasi gerginlik çok az miktarda da olsa almış olduğunuz dolar borcunun ikiye hatta üçe katlanmasına sebebiyet verebilir. 


HABER ETİKETLERİ dolarborçlanmaavantajdezavantaj

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama