Dünya Borsaları Açılış ve Kapanış Saatleri

Dünya Borsaları Açılış ve Kapanış Saatleri

Dünya Borsaları Açılış ve Kapanış Saatleri elbetteki her ülkeye göre farklılık gösterebilmektedir. Dünyada önde gelen birkaç borsa bulunmaktadır ve bunlara ayrı ayrı bakmak gerekmektedir. Türkiye’de bulunan menkul kıymetler borsası Borsa İstanbul’dur. Borsa İstanbul sabah 09.40’da açılır ve akşam 18:05’te kapanır. Borsa İstanbul, Avrupa Borsaları içerisinde yer almaktadır. 

Borsa işlemleri ülkelerin yerel saatlerine göre değişiklik göstermektedir. Genel bir tabir olarak tatil günleri hariç sabah açılır ve akşam kapanır demek doğru olacaktır. Borsaları, hisse senetlerinin gün boyunca işlem gördüğü piyasalardır. İşlem saatinin de fiyat tekliflerinde etkin olduğunu unutmamak gerekmektedir.

Dünya borsalarını üç ana başlık altında görmek mümkündür. Bunlar; Avrupa Borsaları, Amerika Borsaları ve Asya Borsalarıdır. 

Avrupa Borsaları İşlem Saatleri

Avrupa borsaları açılış ve kapanış saatlerine daha yakından bakmak gerekirse Türkiye’de bulunan menkul kıymetler borsası Borsa İstanbul sabah saat 09.40 ve akşam saat 18.05 arasında işlem gerçekleştirmektedir.

Londra Menkul Kıymetler Borsası, Türkiye saatiyle sabah saat 10.00’da açılır ve akşam saat 18.30’da kapanır.

Euronext Paris, Türkiye saatiyle sabah saat 10.00’da açılır ve akşam saat 18.30’da kapanır.

İsviçre Borsası, Türkiye saatiyle sabah saat 10.00’da açılır ve akşam saat 18.20’da kapanır.

Amerika Borsaları İşlem Saatleri

Amerika borsaları açılış ve kapanış saatleri doğru bir bilgilendirme için eyaletlere göre ele alınmalıdır. 

Dünyada geçerli olan en büyük borsalardan bir tanesi ABD’nin New York eyaletinde bulunan (NYSE) New York Borsası’dır. New York Borsası (NYSE), Türkiye saatiyle saat 17.30’da açılır ve saat 24.00’da kapanır.

Nasdaq, Amerika Borsasına ait bir başka küresel borsadır fakat bu borsanın alanı diğerinden farkıdır. Menkul kıymet alım satım için küresel elektronik Pazar şeklinde hizmet vermektedir. Nasdaq, Türkiye saatiyle saat 17.30’da açılır ve saat 24.00’da kapanır.

Kanada’da bulunan Toronto Menkul Kıymetler Borsası da Türkiye saatiyle saat 17.30’da açılır ve saat 24.00’da kapanır.

Asya Borsaları İşlem Saatleri

Asya borsaları açılış kapanış saatleri coğrafi konum nedeniyle Avrupa ve Amerika borsaları işlem saatlerinden oldukça farklıdır.

Çin’in Şanghay Menkul Kıymetler Borsası, Türkiye saatiyle saat 04.30’da açılır ve saat 11.00’da kapanır.

Japonya’nın uzak doğunun en önemli borsalarından biri olarak kabul edilen Tokyo Menkul Kıymetler Borsası ise, Türkiye saatiyle saat 04.00’da açılır ve saat 10.00’da kapanır.

Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası, Türkiye saatiyle saat 04.30’da açılır ve saat 11.00’da kapanır.

 

Merkez borsalar harici olan bazı borsalara da göz atmak mümkündür. Bu borsaların Türkiye saatiyle açılış ve kapanışları aşağıdaki gibi verilmiştir. 

-American Stock Exchange, saat 17.30’da açılır ve saat 24.00’da kapanır.

-Euronext Amsterdam, saat 10.00’da açılır ve saat 18.30’da kapanır.

-London International Exchange, saat 11.00’da açılır ve saat 18.30’da kapanır.

-London Stock Exchange, saat 10.00’da açılır ve saat 18.30’da kapanır.


HABER ETİKETLERİ borsa işlem saatleriborsalar açılış saatleriborsalar kapanış saatleriborsalar işlem saatleridünya borsaları açılış ve kapanış

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama