Dünya Borsalarının İsimleri Nelerdir?

Dünya Borsalarının İsimleri Nelerdir?

Borsa ile ilgileniyorsanız sadece Türkiye değil dünya borsalarını da yakından takip ederek, kendinize daha nitelikli yatırım fırsatları yaratabilirsiniz. Bu yazımızda yabancı borsalar üzerine öneli bilgileri derledik.

Dünya genelinde birçok önemli borsa üzerinden işlem yapmak, hem gelişen teknoloji ve hem de yine banka teknolojilerinin gelişmesi ile daha mümkün ve kolay hale gelmiştir. Peki, dünya borsalarının isimleri nelerdir? Bu yazımızda, dünyanın en önemli borsalarının isimleri ve bu borsalar hakkında kısa bilgilere yer verdik.

Dünya Borsalarının İsimleri 

En çok işlem gören dünya borsalarının isimlerini bir ve bu borsalar hakkındaki önemli bilgileri bir derledik.

NYSE – New York Menkul Kıymetler Borsası

Dünyanın ve Amerika'nın en büyük borsası konumunda olan NYSE, çalışma günlerinde 09.00 ile 16.00 arasında hizmet vermektedir. Borsa NYSE Euronext Grubu üst kuruluşu altında işlem görmektedir. 

Malezya Borsası

Dünyanın en büyük 36. Ekonomisi konumundaki Malezya, borsa konusunda dünya genelinde yatırım imkanlarıyla öne çıkmaktadır. Öyle ki Bursa Malaysia Market, Dünya Bankası verilerine göre, dünya genelinde 4. Sırada yer almaktadır.

İsviçre Borsası

Dünyanın en büyük ekonomisi sıralamasında üst sıralarda yer alan İsviçre Borsası, Avrupa’nın ise 3. En büyük borsası konumundadır. Milli Gelire göre piyasa değeri %170 dolayında olan İsviçre Borsası, dünya genelinde işlem yapılabilecek güvenli borsalardan biridir.

Paris Borsası

Euronext Paris adıyla da anılan borsa, Paris’in ilk borsası olma özelliğini taşımakta olup Paris Stock Exchange olarak bilinmektedir.

Toronto Borsası

Küresel alanda işlem yapılan borsalardan biri olan Toronto Borsası, 2 trilyon dolara yakın işlem hacmiyle dünyanın önde gelen borsaları arasındadır. Kanada’nın dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olması ve borsa işlem hacimlerinin yüksek olması sebebiyle, doğru değerlendirmeler sonucunda yapılacak yatırımlar sayesinde ciddi kazançlar elde etmek mümkündür.

HKSE – Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası

Dünyanın en önemli borsaları arasında ilk sıralarda yer alan Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası, Market cap bakımından dünyanın ilk 3’te yer alan borsalarından biridir. genel yapısı itibariyle ise, dünyanın en büyük borsaları arasında, 6. Sırada yer alır. Bu borsanın sahibi ise, Hong Kong Exchanges and Clearing adlı şirkettir.

Euronext

İngiltere, Portekiz, Fransa ve Belçika gibi ülkelerde şubeleri bulunan Borsa Euronext, Hollanda merkezlidir. Bilgi hizmetleri ve hisse senedi alanlarında işlemler yapılmaktadır.

TSE – Tokyo Menkul Kıymetler Borsası

Asya’nın market cap bakımından en büyük borsası olarak kabul edilen Tokyo Menkul Kıymetler Borsası TSE, dünyanın ise en büyük borsaları sıralamasında ise ikinci sırada yer alır. 3.9 trilyon dolarlık market cap değerine ulaşan Tokyo borsasında, toplam 2,300 şirketin işlem gördüğü bilinmektedir. Japan Exchange Group tarafından yönetilen borsaya, dünyanın en büyük borsa yatırımcılarının yatırımlar yaptığı bilinmektedir.

Londra Menkul Kıymetler Borsası

Kurulduğu tarih itibariyle dünyanın en eski borsası olarak bilinen Londra Menkul Kıymetler Borsası, 1801 yılında kurulmuştur. Dünyanın 4. ve İngiltere’nin ise en büyük borsası olan Londra Menkul Kıymetler, Avrupa’nın diğer borsaları ile kıyaslandığında ise en büyük piyasa sermaye değeriyle öne çıkmaktadır.

NASDAQ

1971 senesinde temelleri atılan NASDAQ, ABD New York’ta bulunmaktadır. Bu borsanın en önemli özelliği ise, dünyada ilk kez online işlem yapılmasını sağlayan borsa olmasıdır. Piyasa değerlerine bakıldığında, dünyanın en büyük ikinci borsası konumunda olduğunu görmekteyiz.

Yukarıda sayılanlar dışında Namibya, Gana ve Kazablanka gibi borsalar da Afrika kıtasının en iyi borsaları olarak öne çıkmaktadır.


HABER ETİKETLERİ dünya borsalarıdünya borsalarının isimleriyabancı borsalar

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama