EFT Süresi Ne Kadardır? Kaç Dakikada Hesaba Geçer?

EFT Süresi Ne Kadardır? Kaç Dakikada Hesaba Geçer?

EFT işlemleri günün belli saatlerinde gerçekleştirilebilir. Bununla birlikte bankacılık sektöründe yaşanan geliştirmelerle bir bankadan farklı bankaya anında transfer yapılabilen seçenekler de artık mümkündür. 

Sadece iş günlerinde yapılabilen EFT süresi bakımından farklılıklara sahiptir. Çok sayıda bankanın bu işlem için belirlemiş olduğu çeşitli esaslar bulunur. Hangi bankanın müşterisiyseniz, o banka tarafından belirlenmiş EFT saatlerini öğrenerek işlem yapmanız gerekir. 

Belirlenmiş süreler dışında yaptığınız işlemler de geçerli olur. Fakat bu durumda, gönderilen paranın karşıdaki hesaba ulaşması zaman alır. “EFT kaç dakikada hesaba geçer?” diye soruyorsanız buna verilebilecek iki farklı cevap şöyle sıralanabilir: 

  • Bankanızın belirlediği hizmet saatleri içerisinde yapılan EFT işlemleri, birkaç dakika veya birkaç saatte hallolur. İşlem sürelerindeki değişiklik, talep yoğunluğuna bağlıdır. Eğer çok sayıda işlemin sırada beklediği bir zamana denk gelirseniz EFT işleminiz doğal olarak gecikebilir. 
  • Mesai saatleri dışında yapılan EFT’ler, ertesi günün mesai sürecine kadar onaylanamaz. Birilerine EFT yoluyla acilen para göndermeniz gerekiyorsa hafta içi gün ortalarını tercih etmeniz daha doğrudur. 

EFT ile Havale Arasındaki Fark Nedir? Başka Hesaba EFT mi Olur Havale mi?

EFT farklı bankalar arası olurken, havale işlemleri aynı bankaya ait hesaplar arasında gerçekleşir. Örneğin A bankasının bir müşterisi, B bankasının müşterilerinden birine para göndermek istiyorsa, yapacağı işlem EFT’dir. Fakat A bankasının müşterisi, aynı bankanın bir başka müşterisine gönderimde bulunmak için havale yapar. EFT ile havale arasındaki fark, para gönderimi yapılan bankanın durumu ile ilişkilidir. 

EFT Hesaba Neden Düşmez? “EFT Hesaba Geçmedi, Ne Yapmalıyım?”

Gerçekleştirdiğiniz EFT’nin sonuçlanmaması durumunda, müşteri hizmetlerinden veya herhangi bir kurumdan yardım almanıza gerek yoktur. İşlem yapılmasına rağmen karşı taraf parayı teslim alamadıysa, muhtemelen EFT süresi dışındaki bir zamanı seçmişsinizdir. Para gönderilmek istenen hesabın bilgilerini doğru girmiş olmak, işlemin er ya da geç sonuçlanması için yeterlidir. Eğer EFT bir türlü tamamlanmıyorsa, alıcı bilgilerini kontrol edebilirsiniz. 

EFT İşlemi Neden Gecikir?

EFT gecikirse panik yapılmamalıdır. Gecikmeler bu işlemlerde sıkça karşılaşabileceğiniz bir sorundur. Gecikmelerin başlıca sebebi bankanın hizmet yoğunluğudur. Sistem tarafından onaylanması gereken işlemler ne kadar fazlaysa, sırada bekleyen işlemler açısından EFT süresi o seviyede uzar.


HABER ETİKETLERİ eft süresieft sürelerieft hesaba geçmedieft gecikmesieft

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama