Ek Hesap Nedir, Kredi Notunu Etkiler Mi?

Ek Hesap Nedir, Kredi Notunu Etkiler Mi?

Ek hesap, kısacası KMH olarak adlandırılabilir ve müşterisi olunan bankanın açtığı kredili mevduat hesabı olarak açıklanabilir. Nakit avans hesabı olarak da bilinmekte olan ek hesapların limitleri genellikle kredi notunuza ve maaşınıza göre belirlenmektedir. Genellikle başvuru üzerine oluşturulan ek hesaplar, bazı durumlarda size haber verilmeden de adınıza tanımlanabilmektedir. Hal böyle olunca ek hesap sahipleri ek hesap nedir, kredi notunu etkiler mi? Sorusunu yöneltmektedir.

Kredili Mevduat Hesabı Nedir?

Ek hesap nedir, kredi notunu etkiler mi? Sorusunun cevabından önce ek hesap, yani kredili mevduat hesabı nedir sorusunun cevabını detaylıca bilmek önemlidir. Kredili mevduat hesabının en basit tanımı kredi kartı olmayan ya da kullanmayı tercih etmeyen kişilerin bankalar tarafından adlarına tanımlanan ve kredi içeren ek hesaptır. Aynı kredi kartı mantığı içeren kredili mevduat hesaplarının faiz oranları kredi kartlarına göre çok daha düşüktür. Bankanıza ait KMH faizlerini resmî web sitesinden veya bankanın mobil uygulamasından öğrenebilirsiniz. 

Kredili mevduat hesabınızdan herhangi bir çekim yapmamanız durumunda faiz ödemezsiniz. Kullandığınız dönemlerde ise faiz oranı günlük ve aylık olarak ücretlendirilmektedir.

Ek Hesap Kredi Notunu Etkiler Mi?

Ek hesaplar birçok kişinin zor durumlarda başvurduğu yöntemlerden biri. Genellikle kredi kartları ile aynı limite sahip olan ek hesap ödemelerini geciktiren kişiler sıklıkla ek hesap kredi notunu etkiler mi? Sorusunu soruyorlar.

Ek hesap, kredi kartı ve krediler gibi Findeks notunu etkileyen banka ürünlerinden biridir. Öyle ki kısacası kredili mevduat hesabına geciken ve yapılmayan ödemeler doğrudan kredi puanını etkilemektedir. Borçlu olan kişilerin kredi puanları ne yazık ki düşmektedir. Ayrıca ilk açılan ek hesap da kredili ürün açılışı gerçekleştiğinden kredi notunuzu ufak bir miktar düşürmektedir. Ancak tüm bankalar kredi notlarında 100 ila 200 puan arasında yaşanan düşüklüğü normal olarak kabul etmektedir. Kredili mevduat hesabı kullanılmaya başlandıktan sonra ödemeleri düzenli olarak yapıldığında, hesap açılırken yaşanan puan düşmesi yaklaşık 6 ayda ortadan kalkmaktadır. Kredi notunuzun düşmemesi ve artması için ek hesap, kredi ve kredi kartı ödemelerinizin düzenli olarak yapılması büyük önem arz etmektedir.


HABER ETİKETLERİ ek hesapkredili mevduat hesabıek hesap kredi notukredili mevduat hesabı kredi notu

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama