Ekonomi Kavramları Rehberi

Ekonomi Kavramları Rehberi

Enflasyon, resesyon, slumpflasyon, stagflasyon, deflasyon, depresyon gibi terimleri duymamış olmanız çok zor. Gerek sosyal medyada gerek ekonomi siteleri ve finans programlarında karşılaştığımız bu terimler zor telaffuzları nedeniyle karmaşık kavramlar gibi duruyor, oysa anlaşılabilmeleri oldukça kolay. Peki bu terimlerin ne anlama geldiğini biliyor musunuz?

Yatırımlarla ilgileniyor ve piyasaya daha hâkim olmak istiyorsanız ekonomi kavramları hakkında bilgi sahibi olmanız büyük önem arz ediyor.  Finans sitelerinde, yatırım tavsiyelerinde, ekonomi programlarında sık sık karşımıza çıkan terimlerin tam olarak karşılıklarını öğrenebilmeniz için bir ekonomi kavramları rehberi hazırladık.

İlk bakışta kavranması zormuş gibi gelen fakat kullanmaya başladıkça ne kadar basit ve kullanışlı olduğunu fark edeceğiniz bu kavramlar analiz yaparken, yorumları değerlendirirken ve piyasa durumlarını takip ederken çok işinize yarayacak.

Bilmeniz Gereken Ekonomi Kavramları

Bu yazımızda enflasyon, stagflasyon, resesyon, slumpflasyon, deflasyon, depresyon gibi çok kullanılan ekonomi terimlerini anlamlarını açıkladık.

Enflasyon

Enflasyon kullanılan para biriminin alım gücünün azalması ile satın alınabilir mal ve hizmetlerin topluca fiyatlarının yükselmesi anlamına gelmektedir. Aslında birçok kişinin bildiğini sandığı fakat yanıldığı bir terimdir.  Enflasyon tek bir mal ya da hizmetin ücretinin yükselmesi ile ilgili değil, fiyatların genel olarak artış halinde olması durumudur. Ekonomik kriz durumları arasında en sık karşılaşılan, en hızlı önlemlerin alınabileceği ve en hafif sayılabilecek durumdur.

Resesyon

“Uzun süreli durgunluk” anlamına gelen resesyon bir ülkenin ekonomisinde 6 ay ve üstü bir süreç boyunca devam eden ekonomik gerilemeleri tanımlamak için kullanılmaktadır. İşsizlik sorunun artış göstermesi, ekonomik faaliyetlerin azalması ya da duraklama süreci yaşaması, ekonomide nüfus artış hızı ile orantılı bir büyüme yaşanamaması gibi etkenler bir ülkenin resesyon sürecine girmesindeki en büyük faktörler olarak bilinmektedir.

Slumpflasyon

Bir ülkenin ekonomisi küçülürken enflasyon önlenemez bir şekilde artış gösteriyorsa bu kriz durumu Slumpflasyon olarak adlandırılır. Ekonomik krizler arasında en kötü ve en zorlu süreçler Slumpflasyon süreçleridir.

Bu durumla karşı karşıya kalındığında ciddi önlemler ve aksiyonlar alınması gerekmektedir. Bu süreçlerde mücadele hem ekonominin küçülmesiyle hem de enflasyondaki artış ile olacağından son derece zor ve çetindir.

Stagflasyon

Stagflasyon bir ülkenin ekonomisinin uzun süreli durgunluk yaşadığı bir dönemde enflasyonun da yükselmeye başlamasını tanımlar. Stagflasyon halinde hem işsizlik oranı hem de enflasyon artış halindedir.

Deflasyon

Deflasyonun anlamı azalan talep ve düşen alım gücüne karşı fiyatların istikrarlı bir şekilde azalma eğilimi yaşadığı bir süreçtir. Bu dönemlerde hem arz hem de alım gücü sürekli azalma eğilimindedir. Kredi deflasyonu, mali deflasyon ve para deflasyonu olmak üzere üç farklı deflasyon çeşidi vardır.

Deflasyon halinde karların düşmesi nedeniyle tüketim kısıtlanır ve işsizlik oranlarında ciddi anlamda bir artış görünür. İşsizliğin yanı sıra ücretlerde de bir düşüş görülmesi oldukça olasıdır.   Bu süreçlerden firmaların ve borçlu olanların ciddi şekilde zarar ile çıkmaları beklenir. Elinde hazır sermayesi bulunan alıcılar ise bu süreçten karlı bir şekilde ayrılabilme imkanına sahiptir.

Depresyon

Ekonomide depresyon uzun süren ciddi kriz süreçlerini tanımlayan bir kavramdır. Yatırımların ciddi oranda azalması, önceki süreçlerde etkili bir önlem alınmaması, borsada sürekli çöküşler yaşanması, gerekli aksiyonların zamanında yapılamaması gibi nedenler ekonomide depresyon sürecine girilmesinde etkilidir. Slumpflasyonun ardından en zorlu ve en sıkıntılı ikinci ekonomik haldir.

 

Aslında oldukça basit olan ve herkesin bilmesi gereken bu ekonomi kavramlarına hakim olmak finans analiz ve yorumlarını takip ederken size önümüzdeki süreçlerde çok şey kazandıracaktır.


HABER ETİKETLERİ enflasyonresesyonslumpflasyonstagflasyondeflasyondepresyon

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama