Eksi Hesaptan Kredi Ödenir Mi?

Eksi Hesaptan Kredi Ödenir Mi?

Eksi hesaptan kredi ödenir mi? Eksi, esnek ya da kurtaran gibi farklı adlarla adlandırılan borçlanma hesaplarından kredi taksiti ödeme nasıl gerçekleşir? Bu yazımızda eksi hesaptan kredi ödeme yapabilmek için neler yapmanız gerektiğini anlatacağız. 

Çoğunlukla ihtiyaç ya da konut alımı için çekilen banka kredileri, başlangıçta yapılan sözleşme uyarınca belirli sürelerde ödeme yapmayı gerektirir. Ödemeler, sözleşmede belirtilen zamanda başlar ve periyodik olarak ödenir. 

Kredi ödemeleri, aksi durumlar haricinde aylık olarak gerçekleştirilirken; yaşanabilecek ödeme aksaklıklarında kredi faizine ek olarak gecikme faizleri de ödeme yapılacak toplam tutara eklenmektedir. Bu nedenle insanlar kredi ödemelerini mümkün olduğu kadar zamanında yapmak istemektedir. Hesapta para kalmadığı durumlarda ise borçlular kredi taksitlerini ödeyebilmek için esnek hesaplarını kullanmak istemektelerdir.

Eksi Hesaptan Kredi Ödemek

Eksi hesaptan kredi ödeme eğer sözleşmenizde aksi bir kural bulunmuyorsa mümkündür. Kredi ödemeleri, doğrudan banka üzerinden yatırılabilirken aynı zamanda banka hesabına havale yapılıp, bankaya ait mobil uygulama üzerinden de ödenebilmektedir. Buna rağmen, bazen hesapta para bulunmaması gibi bir durum söz konusu ise kredili mevduat hesaplarında yer alan bakiyeden otomatik olarak kredi ödemesi gerçekleştirilebilir. Bunun yanında, kredi taksitinin ödeme günü geçmiş ise banka, otomatik olarak kredi taksitini kredili mevduat hesabından çekebilmektedir. 

Kredili mevduat hesaplarından ya da esnek hesaplardan yapılan ödemeler sonrasında bakiye matematiksel olarak eksi duruma düşer. Bu durumda kredi ödemesinin banka tarafından çekilemediği düşünülebilir. Fakat bu eksi bakiyenin, esnek hesap ya da KMH limitinin alabileceği en düşük limitt değerinde olması gerekir. Örneğin; KMH limiti 1000 TL ise, hesap -1000 TL’de olmalıdır. Esnek hesap için de aynı durum geçerlidir. Bu durumda banka, kredi taksitini çekemez. 

Bu durumların aksine, KMH, esnek hesap ya da ek hesabın bakiyesi ekside olmasına rağmen, daha da eksiye düşebilecek kadar limite sahipse; kredi taksitinin ödenmesi mümkün olabilir. Kredi çekmiş olan bir kişinin aylık ödemesi gereken taksit tutarının 500 TL olduğunu farz edelim. Eğer bu kişiye ait olan esnek, ek ya da kredili mevduat hesabının limiti 1000 TL ise ve bu hesaplardaki kullanılabilir bakiyenin yalnızca 400 TL kadarlık bir bölümü kullanılmışsa, bu durumda hesap eksidedir ve -400 TL olarak görünür. Yine de kullanılabilecek 600 TL’lik bir tutarın daha olması, kredi taksitinin ödenmesini mümkün kılar. 

Bir başka durumda ise, yine eksi bakiyede olan bir hesaba dışarıdan nakit yatırımı gerçekleştirilirse, bu ihtimalde de yatırılan tutar, hesaba geçmez. Yatırılan miktar, doğrudan kredi ödemesi için harcanmış olur. 

Eksi hesaptan kredi ödemek mümkün mü? Sorusuna yanıt verdiğimiz bu içeriğimizin ardından “Borcumu ödedim, kara listeden nasıl çıkarım?” başlıklı içeriğimizi de okumanızı öneririz. 


HABER ETİKETLERİ eksi hesaptan kredi ödemeesnak hesap kredi ödemeeksi bakiye kredi ödemeeksi bakiyeyle kredi taksiti ödeme

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama