En İyi 5 Birikim Yöntemi

En İyi 5 Birikim Yöntemi

En iyi birikim yöntemleri ile maddi tasarruflar yapabilir, diğer yandan da doğru yatırım araçları ile bu tasarrufunuzdan farklı gelirler elde edebilirsiniz. Birikim yapmanın birçok yöntemi bulunuyor olsa da yazımızda yer verdiğimiz en iyi 5 birikim yöntemi daha işe yarar sonuçlar alınabilecek pratik yöntemler arasında bulunuyor. 

En İyi Birikim Yöntemleri

En iyi birikim yöntemlerini sizler için başlıklar halinde incelemek istedik.

Yatırım Hesabı Açtırın

Birikim yapmanın en iyi yollarından biri, yatırım hesabı açmaktır. Daha kolay ulaşabileceğiniz bir birikim yöntemi seçmeniz, birikimlerinizi harcamanıza neden olabilir. Ancak bir yatırım hesabı oluşturmanız, böyle bir riski en aza indirecektir.

Birikim yapmak için şartları uygun gelen bir bankada açacağınız birikim hesabı, toplu bir yerde birikimin durması nedeniyle ayrıca teşvik edici olacaktır. Açacağınız hesabın vadeli olması, bu birikimi yatırıma çevirmek için de size ayrı bir fırsat sunacaktır.

Şayet vadeli bir birikim hesabı planlıyorsanız herhangi bir bankaya bağlı olmadan önce bankalar arasında iyi bir araştırma yapmanız ve sizin için en uygun şartları taşıyan bankayı araştırın.

Masraflarınızı Kontrol Altında Tutun

Gerçek manada birikim yapabilmek, ancak gereksiz masrafları kontrol altında tutmakla yapılabilir. Bu yüzden birikim yapmak istiyorsanız, her şeyden önce masraflarınızı kontrol altına alarak gereksiz harcamalarınızdan kaçınmanız gerekir.

Küçük tutarlı harcamalar bile süreklilik arz etmesi durumunda, uzun vadede büyük kayıplara neden olacaktır. Zaruri ihtiyaçları bir kenara çıkarsak çok önemli olmayan ve gereksiz sayılabilecek harcamalardan kaçınarak, birikim için en önemli adımı böylelikle rahatlıkla atmış olursunuz.

Faizsiz Taksitle Araba veya Ev Alımı

Birikim yapmak için tercih yapabileceğiniz yöntemlerden biri de son yıllarda oldukça popüler olan ve her geçen gün daha fazla tercih edilen finans kuruluşları ile ev ve araba almaktır. Sadece küçük bir dosya masrafı ile hiçbir faiz ödemeden katılıma dayalı bu yöntemler, sizi para biriktirmeye teşvik edecektir.

Günümüzde birçok insanın ev ve araba sahibi olduğu bu şirketler, birikim yapabilmenin en iyi yollarından biridir. Taksitleri öderken belirli bir aralıkta kura yöntemiyle alacağınız ev ya da arabanın çıkmasını garanti eden bu yöntemler, uzun vadede birikim yapmak hatta birikimini yatırıma dönüştürmek isteyenlerin tercihleri arasındadır. 

BES Yöntemini Değerlendirin

Devlet teşviki ile daha fazla ilgi gören Bireysel Emeklilik, en iyi birikim yöntemleri arasında yer alıyor. 10 yıllık bir süre yatırım yapmanızın ardından özel sigorta şirketleri üzerinden emekli olarak, geleceğinize daha iyi bir yatırım yapma fırsatına sahip olabilirsiniz.

Sosyal güvenlik kurumundan emekli olacak olsanız bile ikinci bir emeklilik ve dolayısıyla emekliliğinizde ekstra gelir için iyi bir seçenek olan BES, uygun ödeme koşulları ile de birçok insanın rahatlıkla altından kalkabileceği yöntemlerden biridir.

Kumbara Yöntemi

Klasik kumbara yöntemi daha çok düşük bütçeye sahip olup birikim yapmak isteyenlerin tercih edebilecekleri bir yöntemdir. Ancak bu yöntemi sadece küçük birikimler olarak düşünmemek gerekir. Kumbaranızdaki paranın belirli bir süre sonra iyi bir miktara ulaşması, sizin farklı birikimler için daha istekli olmanızı sağlayacaktır.

Ekonomi ve finans üzerine daha fazla bilgi ve içerik için lütfen “Blog” kategorimiz altında yer alan diğer makalelerimizi değerlendirin. 


HABER ETİKETLERİ birikim yöntemleribirikim yatırımyatırımla birikim yapmakbirikim araçları

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama