Enerji Tasarrufu Yapmanın Yolları Nelerdir?

Enerji Tasarrufu Yapmanın Yolları Nelerdir?

Enerji tasarrufu günümüzde neredeyse hiç yapılmamaktadır. Şunu unutmayın kullanmış olduğunuz hiçbir kaynak hiçbir enerji sonsuz değildir. Biz bunları kullanırken kullanımlarımız dikkat etmezsek gelecek nesiller bizler yüzünden problem yaşayacaktır. Bu gelecek nesillerden ziyade bütçenize de zarar vermektedir. Bu yüzden kullanmış olduğumuz her şeyin kıymetini değerini bilmemiz gerekiyor bu yüzden biraz daha bilinçli bir tasarruf yöntemlerine yönelmeliyiz biz sizler için bunları araştırdık. 

Enerji Tasarrufunu Nasıl Yapabilirim?

Yaşadığınız yer ve konumun güneş alması bu tasarruf için çok önemlidir. Sabahın ilk ışıklarında eviniz güneş görüyorsa direk perdeleri açın güneşin sıcaklığını eve alın. Bunun faydası ne diyecekseniz; dışarıdan gelen güneş enerjisi hava soğuk bile olsa camdan dolayı o soğuk değil güneşin sıcaklığı eve girmektedir. Bu yüzden sizler bu işlemi yaptığınız zaman gündüzleri enerji tasarrufu yapmış olacaksınız. Pencere kenarları ve balkon kapılarının alt taraflarını elinizden geldiğince kapatmaya çalışın çünkü soğuğun ilk gireceği yerler oralardır. Bu işlemle evin içindeki sıcaklığı da sabit tutar. Yapmanız gerekenleri biz sizlere maddeler halinde açıklayalım.

•          Yıkamış olduğunuz çamaşırlarınızı balkonda kurutmaktan kaçının evin içerisinde kurutursanız evin içindeki nem oranı yükselmiş olur evin ısı oranı yükselir.

•          Kapılardan ve camlardan gelen havayı kesmek için çerçevelerine uygun süngerleri alıp kapılarınıza ve camlarınızın çerçevelerine yapıştırın bu size oldukça fazla tasarruf yaptıracaktır. 

•          Gündüzleri perdeleriniz daima açık dursun ve geceleri de tam tersi daima kapalı dursun bunun sebebi gündüz aldığınız güneş enerjisini evde tutmaktır.

•          Kullanmadığınız odanın kalorifer peteğini kesinlikle kapatmayın bütün odalara eşit oranda sıcaklık gitmez ise o odanın soğuk havası sizin ısındığınız odalarında sıcaklığını kendine çekmektedir.

•          Kış aylarında yapmış olduğunuz yemekler genelde fırın kullanarak yapmayı tercih edin. Bu tercih sayesinde evinizin ısındığını göreceksiniz ve pişman olmayacaksınız.

•          Günümüzde genel olarak kalorifer petekleri evin altından geçmektedir. Fakat bazı evlerde dışarı da götürülmüştür borularınızı izolasyon ile kaplasanız evin ısısını kesinlikle kaybetmemiş olursunuz.

•          Eğer tavanızın da kullanmış olduğunuz bir pervana var ise bunu tam tersi çevirip kış aylarında o şekilde kullanmanızı öneririz çünkü soğuk hava yukarı da sıcak hava aşağıda kalır.


HABER ETİKETLERİ enerji tasarrufu

Haber Yorumlarını Göster

0 yorum

Çeviri - Hesaplama